archirama.pl

Alwernia Studios: architektura wnętrz jak z filmu s-f

Tak, ta bryła jest w Polsce. Architektura wnętrz studia filmowego Alwernia Studios – kompleksu kopuł pod Krakowem

Alwernis studios. Architektura wnętrz krakowskiego studia. Niezwykłe bryły

Alwernia studios. Architektura wnętrz krakowskiego studia filmowego 

Fot: Alwernis Studios - materiąły prasowe

Alwernia Studios - nietypowa bryła

Tuż przy autostradzie A4, między Krakowem a Katowicami wyrósł niezwykły kompleks. Kopuły, przezroczyste korytarze-tunele, sieć chodników... Całość żywo przypomina kosmiczną bazę prosto z filmów s-f.
Coś w ty jest! Wprawdzie kompleks nie jest tajny, ale dzieje się w nim wiele, a przynajmniej niektóre wydarzenia mają związek z fantastyką.

Alwernia Studios to wytwórnia filmowa, której zabudowania znajdują się w Nieporazie w gminie Alwernia pod Krakowem. jest pierwszą w powojennej Polsce niepaństwową wytwórnią filmową.Produkuje filmy fabularne i nagrania muzyczne, reklamy, współpracuje też przy tworzeniu  gier wideo, takich jak „Wiedźmin”.

Architektura wnętrz jak z Obcego

Studia mieszczą się w kompleksie o powierzchni 13 000 m kw. W trzynastu kopułach znajdują się między innymi studia zdjęciowe, studia nagrań, system motion capture. Dwie największe bryły mają średnicę 50m i wysokość 25 metrów. Każda z kopuł podzielona jest na 2 lub 3 kondygnacje. Wysokość mniejszych kopuł sięga 16 metrów. Wnętrza wszystkich brył są obszerne. W jednej z nich znajduje się największy w Eureopie sferyczny, błękitny ekran o powierzchni 2000 m kw. Dzięki temu filmowcy mogą śmiało wykorzystywać efekty specjalne. W pobliżu parkują wozy zdjęciowe i inne pojazdy używane w Alwernia Studios. Kopuły powstały na początku XXI wieku jako przyszła siedziba RMF. Przy ich buidowie zastosowano nietypową technologię. Powłokę kopuł w czasie konstrukcji rozłożono na betonowym fundamencie, po czym nadmuchiwano jak balon. Całość usztywniono natryskując od wewnątrz sztywną piankę poliuretanową (SzPPU) i montując wewnętrzny szkielet.
Architektura wnętrz to projekt Yuma Invest, An Archi Group i NS MoonStudio. Architekci wyraźnie inspirowali się twórczością Hansa Gigera, znanego ze scenografii do filmu „Obcy – ósmy pasażer Nostromo”. Fani „Gwiezdnych Wojen” też pewnie znajdą w tych wnętrzach coś dla siebie. Miłośnicy kampu czy kiczu – tym bardziej. Już wjeżdżających do kompleksu wita budka strażnicza w formie monstrualnego hełmu motocyklowego.
Również mroczne wnętrza wypełnione są dekoracyjnymi detalami, organicznymi bryłami i modulacją ścian. Jedno jest pewne, podobnego studia próżno szukać w Polsce...

Zdjęcia: Alwernis Studios - materiąły prasowe
Data publikacji: 15.04.2014 13:56

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.