Architektura Łodzi. Hotel Tobaco zlokalizowany jest na terenie zabytkowego kompleksu fabrycznego w centrum Łodzi. Najbliższym sąsiedztwem bryły Hotelu Tobaco są zabytkowe kamienice i inne obiekty postindustrialne.
Hotel Tobaco w dawnej fabryce papierosów
W zajmowanych obecnie przez bryłę hotelu Tobaco przestrzeniach mieściła od 1895 roku działała wytwórnia tkanin i wyrobów wełnianych Karola Kretschmera. W 1932 roku architekturę zaadaptowano na cele Państwowej Wytwórni Papierosów. Obecnie cały kompleks zrewitalizowano i przeznaczono na cele mieszkaniowo–hotelowe.
Architektura wnętrz hotelu Tobaco nawiązuje do stylistyki lat 50. i 60.
Za projekt architektury wnętrz hotelu Tobaco odpowiedzialne jest studio ec5. Przestrzeń wewnątrz nawiązuje do stylistyki lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Pokoje oraz części wspólne mają kolorystykę grafitową z dodatkiem niebieskiego, fioletu i zieleni. Barwa przewodnią całej bryły jest jednak kolor żółty, który pojawia się w identyfikacji wizualnej oraz elementach dekoracyjnych. Większość wyposażenia oraz mebli wykonana jest z forniru orzechowego, wykończonego matowo bądź na wysoki połysk. Mocne kolory rozjaśniają białe ściany, podłogi i dekoracje okienne. Dzięki temu zestawieniu architektura wnętrz jest przestronna i jasna.
Nowoczesna architektura zestawiona z zabytkową industrialną bryłą
Architektom z pracowni ec5 zależało na tym by wyeksponować fabryczną przeszłość architektury obiektu. Tam, gdzie było to możliwe pozostawiono surowe ceglane ściany i sufity. W wielu miejscach hotelu Tobaco użyto surowego betonu. Pojawił on się np. na ladzie recepcyjnej. Na suficie holu głównego natomiast pozostawiono odsłonięte instalacje.
Architektura wnętrza restauracji
Restauracja hotelu Tobaco, która znajduje się z piwnicach zabytkowej bryły to miejsce, które najbardziej nawiązuje do fabrycznego charakteru całego obiektu. Architekci użyli tam naturalnych materiałów, drewna orzechowego, oraz oryginalnych starych desek, które wykorzystano np. do wykonania baru. Na ścianach zaś dominują surowa cegła, kolory czarny, grafitowy, biały oraz jasny błękit. Stonowaną kolorystykę przełamano kolorem złotym i niebieskim pojawiających się na elementach dekoracyjnych: mozaice ściennej oraz krzesłach w stylu lat 50. czy lampach. Natomiast w sali śniadań zaprojektowano stały bufet wykonany z corianu i laminatu o złotym kolorze.
METRYKA PROJEKTU
Hotel Tobaco
Łódź, ulica Kopernika 64
Pracownia: ec5
Autorzy projektu: Luiza Jodłowska, Martyna Nowak, Hanna Pietras, Piotr Płóciennik, Dorota Szafrańska

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
