archirama.pl

Architektura Portugalii: hostel - modernizacja

Hostel Conii w portugalskim mieście Quarteira mieści się w przebudowanym domu z końca XIX wieku. Projektanci z Estudio ODS zręcznie połączyli charakterystyczną dla Portugalii kolorystykę, modne materiały i współczesny styl

Hostel Conii, architektura wnętrz

Hostel Conii, wnętrze pokoju dziennego, czyli części wspólnej hostelu. Meble, podobnie jak w innych pomieszczeniach, są z przemysłowej płyty OSB

Fot: Joao Morgado


Transformacja

Punktem wyjścia dla projektantów był wiekowy budynek, służący pierwotnie robotnikom zajmującym się przetwórstwem ryb. Mieszkańcy Quarteiry (Algarve, południowa Portugalia) przez wieki żyli z morza, jako rybacy i marynarze. W XXI wieku ważnym źródłem dochodów stała się turystyka. Plaże, rzymskie ruiny i pola golfowe przyciągają turystów, w mieście powstało wiele nowych hoteli, a zabudowa stała się bardziej intensywna niż kilkadziesiąt lat temu. Skromna bryła budynku miała charakter, kojarzyła się z dawnym prowincjonalnym miasteczkiem. Jako potencjalny hostel był jednak nieco za mała. Architekci dodali do niej jeszcze jedną kondygnację, zachowując przy tym stare mury. Nowa część wykończona została innymi materiałami, by podkreślić różnicę wieku. Na murowanych ścianach architekci z Estudio ODS umieścili lekką stalową konstrukcję. Cały budynek został podzielony na odrębne funkcje. Na parterze są przestrzenie wspólne, recepcja, kuchnia, salon i bar. Na pierwszym piętrze ulokowano wieloosobowe sale, a na drugim dwuosobowe pokoje. Górna kondygnacja dostępna jest z zewnętrznej klatki schodowej.

Elewacja: dwa światy

Wolnostojąca bryła jest prosta, bez przybudówek i dekoracji. Projektanci podkreślili jej surowość. Ściany są białe, delikatnie odcina się od nich jasny kamień w obramowaniach okien i drzwi. Nad szerokim gzymsem wieńczącym starą część budynku wszystko się zmienia; zamiast tynku jest ciemna, matowa blacha. Obie części łączy regularny układ licznych okien.  Tłem dla budynku jest niewielki placyk wyłożony kamienną kostką.

Architektura wnętrz

Aranżacja wnętrz jest równie klarowna. Dominuje biel ścian, przełamana dodatkami w lokalnych kolorach, morski błękit i ugier, do tego nieco czerni i bieli. Niebieskie trójkąty i kwadraty układają się w poszczególnych pomieszczeniach w różne wzory. Większość mebli zaprojektowano specjalnie do hostelu. Jako podstawowy materiał posłużyła płyta OSB w naturalnym kolorze. Zrobione są z niej m.in. kuchenne szafki, stoliki w pokojach, a nawet lamperie. W wieloosobowych salach hostelu posłużyła do budowy piętrowych łózek-kapsuł, z zasłonkami dającymi lokatorom odrobinę prywatności. Tak szerokie wykorzystanie przemysłowej płyty OSB może budzić obawy osób unikających formaldehydu, ze względu na klimat pomieszczenia są jednak przewiewne.    
Całość aranżacji łączy prostotę, nawiązanie do tradycyjnej estetyki i funkcjonalność.
 

Hostel Conii & Suites
Rua Gago Coutinho 25, Quarteira, Portugalia
Projekt: Estudio ODS; Bruno Oliveira, Marlene dos Santos
Realizacja: 2015-2016
Liczba kondygnacji: 3
Powierzchnia: 700 m kw
Generalny wykonawca: Consprotec Lda
Fotografie: João Morgado

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Joao Morgado, Estudio ODS, materiały prasowe
Data publikacji: 1.07.2016 11:18

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.