Wnętrza
WNĘTRZA

Architektura wnętrz Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle. 81.WAW.PL

 • Komentarze

Architektura wnętrz Centrum Edukacji i Sportu: sala dla najmłodszych

Pomalowane na jaskrawożółty kolor obramienia świetlików w Centrum Edukacji i Sportu kontrastują z neutralnymi, jasnymi ścianami

Fot: 81.waw.pl
 • Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle, główny hol z charakterystyczną klatka schodową
 • Architektura wnętrz Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle: klasa
 • 81.WAW.PL - architektura wnetrz centrum edukacyjnego w Mysiadle
 • Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle, korytarz. Bryły drewnianych belek
 • Architektura wnętrz Centrum Edukacji i Sportu: sala dla najmłodszych

Pracownia architektoniczna 81.WAW.PL zaprojektowała architekturę wnętrz nowoczesnej szkoły

Nowa bryła, nowe technologie

Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle to jedna z najbardziej interesujących nowych inwestycji w swojej kategorii dzięki współczesnej architekturze i nowym technologiom. Za architekturę wnętrz odpowiada warszawska pracownia 81.WAW.PL.  
Centrum Sportu i Edukacji ma być obiektem wielofunkcyjnym, służącym uczniom i dorosłym mieszkańcom gminy. Centrum składa się z kilku brył. Oprócz zespołu szkół z ogólnodostępną częścią sportowo-rekreacyjną, salą audiowizualną i salą konferencyjną w skład kompleksu wchodzi też stadion z trybunami i boiska. To, co szczególnie wyróżnia projekt, to uniwersalność układu funkcjonalnego. W jednym zespole działa zatem szkoła, dom kultury służący w razie potrzeby także jako lokalne centrum konferencyjne, zespół sportowy. Krótko mówiąc, Centrum Edukacji i Sportu to jedno z najważniejszych miejsc w Mysiadle. 

Podział bryły

Centrum Edukacji i Sportu ma trzy kondygnacje o odrębnych funkcjach. W kondygnacji podziemnej odbywają się zajęcia sportowe. Na poziomie –1 znalazła się więc zamknięta sala do ćwiczeń fitness, siłownia i szatnie. Architektura wnętrz projektowana przez 81.WAW.PL to przede wszystkim proste formy i żywe, nasycone kolory.  Architekci przyznają się do inspiracji łowickim strojem ludowym, ale kolor potraktowany jest funkcjonalnie. Barwy informują o funkcji wnętrz; drzwi do szatni dla chłopców są jaskrawoczerwone, dla dziewczynek zielone. Biel ścian szatni kontrastuje z wzorem z kolorowych płytek.
Motyw kolorowych ścian w łazienkach jest powtarzany w na każdym piętrze, ale nie mechanicznie – zmienia się na każdym poziomie. W łazienkach męskich więcej jest zielonych pasków, w damskich kolorów jest więcej – to znów odwołanie do kolorystyki ludowych strojów. Tradycyjne wiejskie ubrania z Łowicza były jednak barwne u obu płci, np. męskie spodnie z XIX wieku często wyróżniają się jaskrawymi kontrastami barwy pomarańczowej i zielonej.

Kolor prosto z herbowej tarczy

O ile wnętrza nawiązują do strojów ludowych, to kolorystyka każdego z boisk nawiązuje do kolorystyki herbu gminy Lesznowola, czyli barw żółtej i zielonej. Główne korytarze w szkole wyłożono zieloną wykładziną. Na podłodze przy wejściach do szatni znalazły się plansze do gier , szachownica, pola do gry w klasy i w statki.
Na tle neutralnych ścian wyróżniają się jaskrawożółte wnęki z drzwiami prowadzącymi do klas. Jaśniejszy odcień tego samego koloru wykorzystywany jest też w architekturze wnętrz klas. Pojawia się na posadzkach. Szkolne meble to proste drewniane krzesła i stoły z białymi blatami. Drewno jest zresztą jednym z najbardziej charakterystycznym dla Centrum materiałów, przede wszystkim ze względu na belkowanie.  Konstrukcja z klejonego drewna efektownie odcina się od białych ścian.
Główny hol tworzy przestrzenne, otwarte wnętrze, wysokie na dwie kondygnacje. Szczególnym elementem architektury wnętrza jest okrągła klatka schodowa o rzeźbiarsko ukształtowanej bryle. Wokół klatki schodowej, w dobrze oświetlonej przestrzeni znajduje się świetlica dla najmłodszych dzieci.


do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.