Nowa bryła, nowe technologie
Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle to jedna z najbardziej interesujących nowych inwestycji w swojej kategorii dzięki współczesnej architekturze i nowym technologiom. Za architekturę wnętrz odpowiada warszawska pracownia 81.WAW.PL.
Centrum Sportu i Edukacji ma być obiektem wielofunkcyjnym, służącym uczniom i dorosłym mieszkańcom gminy. Centrum składa się z kilku brył. Oprócz zespołu szkół z ogólnodostępną częścią sportowo-rekreacyjną, salą audiowizualną i salą konferencyjną w skład kompleksu wchodzi też stadion z trybunami i boiska. To, co szczególnie wyróżnia projekt, to uniwersalność układu funkcjonalnego. W jednym zespole działa zatem szkoła, dom kultury służący w razie potrzeby także jako lokalne centrum konferencyjne, zespół sportowy. Krótko mówiąc, Centrum Edukacji i Sportu to jedno z najważniejszych miejsc w Mysiadle.
Podział bryły
Centrum Edukacji i Sportu ma trzy kondygnacje o odrębnych funkcjach. W kondygnacji podziemnej odbywają się zajęcia sportowe. Na poziomie –1 znalazła się więc zamknięta sala do ćwiczeń fitness, siłownia i szatnie. Architektura wnętrz projektowana przez 81.WAW.PL to przede wszystkim proste formy i żywe, nasycone kolory. Architekci przyznają się do inspiracji łowickim strojem ludowym, ale kolor potraktowany jest funkcjonalnie. Barwy informują o funkcji wnętrz; drzwi do szatni dla chłopców są jaskrawoczerwone, dla dziewczynek zielone. Biel ścian szatni kontrastuje z wzorem z kolorowych płytek.
Motyw kolorowych ścian w łazienkach jest powtarzany w na każdym piętrze, ale nie mechanicznie – zmienia się na każdym poziomie. W łazienkach męskich więcej jest zielonych pasków, w damskich kolorów jest więcej – to znów odwołanie do kolorystyki ludowych strojów. Tradycyjne wiejskie ubrania z Łowicza były jednak barwne u obu płci, np. męskie spodnie z XIX wieku często wyróżniają się jaskrawymi kontrastami barwy pomarańczowej i zielonej.
Kolor prosto z herbowej tarczy
O ile wnętrza nawiązują do strojów ludowych, to kolorystyka każdego z boisk nawiązuje do kolorystyki herbu gminy Lesznowola, czyli barw żółtej i zielonej. Główne korytarze w szkole wyłożono zieloną wykładziną. Na podłodze przy wejściach do szatni znalazły się plansze do gier , szachownica, pola do gry w klasy i w statki.
Na tle neutralnych ścian wyróżniają się jaskrawożółte wnęki z drzwiami prowadzącymi do klas. Jaśniejszy odcień tego samego koloru wykorzystywany jest też w architekturze wnętrz klas. Pojawia się na posadzkach. Szkolne meble to proste drewniane krzesła i stoły z białymi blatami. Drewno jest zresztą jednym z najbardziej charakterystycznym dla Centrum materiałów, przede wszystkim ze względu na belkowanie. Konstrukcja z klejonego drewna efektownie odcina się od białych ścian.
Główny hol tworzy przestrzenne, otwarte wnętrze, wysokie na dwie kondygnacje. Szczególnym elementem architektury wnętrza jest okrągła klatka schodowa o rzeźbiarsko ukształtowanej bryle. Wokół klatki schodowej, w dobrze oświetlonej przestrzeni znajduje się świetlica dla najmłodszych dzieci.