Niedawno pisaliśmy o najlepszych budynkach nagrodzonych w tegorocznej edycji konkursu A’Design. Jurorzy międzynarodowego konkursu nagrodzili kilka efektownych brył. Ale budynki to tylko jedna z kategorii konkursu. Jurorzy wybrali też najlepsze przykłady współczesnej architektury wnętrz, przyznając platynowe, złote i srebrne statuetki. Oto pięć najlepszych realizacji, które otrzymały najwyższą nagrodę w kategorii architektura wnętrz.
Ażurowa bryła z trzciny
Yoshi bar 2nd to raczej rzeźbiarska instalacja, niż budynek. Bryła tymczasowego pawilonu ma archetypiczny kształt domu, prostopadłościanu nakrytego dwuspadowym dachem. Kształt trochę zatarty, bo materiałem budowlanym jest trzcina, spleciona w lekkie, ażurowe panele. Płaszczyzny te wydzielają przestrzeń baru, ale nie oddzielają wnętrza od otoczenia. Projekt trzcinowego pawilonu przygotował Naoya Matsumoto.
Japoński dworzec kolejowy i lampiony
Zaprojektowana przez GLAMOROUS co.,ltd architektura wnętrz japońskiego dworca nawiązuje bezpośrednio do japońskiej tradycji. Dworzec Randen Arashiyama (Kioto) wypełniony został lampami. Bryła każdej z nich ma się kojarzyć z bambusowym pniem, ale efekt nie przypomina cichego lasu – każda lampa jest inna, bo do jej wykonania wykorzystano materiał z japońskich kimon. Różnorodne wzory i kolory tworzą barokową przestrzeń, choć same bryły lamp i ich układ są bardzo proste.
Fabryka współczesnej architektury
W irlandzkim Cork Institute of Technology powstały przestrzenie, które mają zachęcać do wspólnej nauki. Projektanci (Marc O Riain & Neil Tobin) twierdzą, że zainspirowało ich „zaglądanie przez ramię” i efekty, jakie praca studenckich zespołów. Bryła starego magazynu wypełniła się zielonymi „kontenerami” z indywidualnymi miejscami pracy i przestrzeniami wspólnymi.
Drewniane meble kuchenne i lampy z butelek
Kolejny bar wśród laureatów platynowej A’Design Award 2014 - Gamsei Cocktail Bar. Projektanci (Buero Wagner / F. Wagner, A. Kreft) stworzyli w Monachium przestrzeń która raczej nie kojarzy się z tradycyjnymi niemieckimi piwiarniami... Proste bryły mebli kuchennych z jasnego drewna, białe lampy z kloszami w kształcie butelek, szara podłoga – to właściwie wszystko. Żadnych dodatkowych kolorów czy form; jak w takim wnętrzu wygladąłby trójkolorowy drink z parasolką i wisienką na wykałaczce?
Trudno powiedzieć, bo zwykłych koktajli brak w ofercie. Połączenie kuchni molekularnej i upodobania do miejscowych składników sprawia, że w Gamsei Cocktail Bar można liczyć raczej na napój z dzikiego rumianku i ciekłego azotu.
Google w Dublinie
Nowy kampus Google w Dublinie to 14 kondygnacji, 47 000 m kw powierzchni, 5 restauracji, 42 kuchnie i ok. 400 pomieszczeń. Rezlizację ukończono w 2013 roku, za architekturę wnętrz odpowiada Camenzind Evolution.
Jak wyglądają inne biura Google na świecie? Biuro Google w Amsterdamie >>
Biura najlepszego pracodawcy na świecie >>