archirama.pl

Architektura wnętrz i A’Design Award 2013

Współczesna architektura wnętrz, nagrodzona w konkursie A’Design jest naprawdę różnorodna: od trzcinowej bryły tymczasowego baru, przez siedzibę Google w Dublinie, po niezwykłą przestrzeń japońskiego dworca kolejowego

Biuro Google w Dublinie

Współczesna architektura wnętrz: kampus Google w Dublinie

Niedawno pisaliśmy o najlepszych budynkach nagrodzonych w tegorocznej edycji konkursu A’Design. Jurorzy międzynarodowego konkursu nagrodzili kilka efektownych brył. Ale budynki to tylko jedna z kategorii konkursu. Jurorzy wybrali też najlepsze przykłady współczesnej architektury wnętrz, przyznając platynowe, złote i srebrne statuetki. Oto pięć najlepszych realizacji, które otrzymały najwyższą nagrodę w kategorii architektura wnętrz.

Ażurowa bryła z trzciny

Yoshi bar 2nd to raczej rzeźbiarska instalacja, niż budynek. Bryła tymczasowego pawilonu ma archetypiczny kształt domu, prostopadłościanu nakrytego dwuspadowym dachem. Kształt trochę zatarty, bo materiałem budowlanym jest trzcina, spleciona w lekkie, ażurowe panele. Płaszczyzny te wydzielają przestrzeń baru, ale nie oddzielają wnętrza od otoczenia. Projekt trzcinowego pawilonu przygotował Naoya Matsumoto.

Japoński dworzec kolejowy i lampiony

Zaprojektowana przez GLAMOROUS co.,ltd architektura wnętrz japońskiego dworca nawiązuje bezpośrednio do japońskiej tradycji. Dworzec Randen Arashiyama (Kioto) wypełniony został lampami. Bryła każdej z nich ma się kojarzyć z bambusowym pniem, ale efekt nie przypomina cichego lasu – każda lampa jest inna, bo do jej wykonania wykorzystano materiał z japońskich kimon. Różnorodne wzory i kolory tworzą barokową przestrzeń, choć same bryły lamp i ich układ są bardzo proste.

Fabryka współczesnej architektury

W irlandzkim Cork Institute of Technology powstały przestrzenie, które mają zachęcać do wspólnej nauki. Projektanci (Marc O Riain & Neil Tobin) twierdzą, że zainspirowało ich „zaglądanie przez ramię” i efekty, jakie praca studenckich zespołów. Bryła starego magazynu wypełniła się zielonymi „kontenerami” z indywidualnymi miejscami pracy i przestrzeniami wspólnymi.

Drewniane meble kuchenne i lampy z butelek

Kolejny bar wśród laureatów platynowej A’Design Award 2014 - Gamsei Cocktail Bar. Projektanci (Buero Wagner / F. Wagner, A. Kreft) stworzyli w Monachium przestrzeń która raczej nie kojarzy się z tradycyjnymi niemieckimi piwiarniami... Proste bryły mebli kuchennych z jasnego drewna, białe lampy z kloszami w kształcie butelek, szara podłoga – to właściwie wszystko. Żadnych dodatkowych kolorów czy form; jak w takim wnętrzu wygladąłby trójkolorowy drink z parasolką i wisienką na wykałaczce?
Trudno powiedzieć, bo zwykłych koktajli brak w ofercie. Połączenie kuchni molekularnej i upodobania do miejscowych składników sprawia, że w Gamsei Cocktail Bar można liczyć raczej na napój z dzikiego rumianku i ciekłego azotu.

Google w Dublinie

Nowy kampus Google w Dublinie to 14 kondygnacji, 47 000 m kw powierzchni, 5 restauracji, 42 kuchnie i ok. 400 pomieszczeń. Rezlizację ukończono w 2013 roku, za architekturę wnętrz odpowiada Camenzind Evolution.
Jak wyglądają inne biura Google na świecie? Biuro Google w Amsterdamie >>
Biura najlepszego pracodawcy na świecie >>

Zdjęcia: materiały prasowe A'Design Award
Data publikacji: 30.04.2014 12:20

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.