Bryły i kolory układanek
Geometryczne płaszczyzny, ostro zaznaczone krawędzie i sposób załamywania światła upodabniają kafle Mewa do origami i znanych staroświeckich papierowych zabawek piekło-niebo. Płytki można układać w jednej z trzech konfiguracji, trójkątnej oraz przypominających kształtem serce i motyla (Prism, Lynx, Butterfly). Te trzy podstawowe kształty dają zaskakująco duże możliwości, gdy wykorzysta się szeroką paletę barw.
Kolorowy beton w architekturze wnętrz
Płytki Mewa produkowane są z masy na bazie białego cementu portlandzkiego. Podstawowy kolor jest więc zbliżony do barwy papieru. Dodatek pigmentów w postaci drobno zmielonego proszku tlenków żelaza, chromu, kobaltu oraz tytan daje możliwość uzyskiwania wielu kolorów. Dominują pastelowe odcienie: żółty, łososiowy, różne szarości. Projektanci proponują także płytki w kolorach błękitnym, granatowym, czarnym i pomarańczowym. Z tych różnobarwnych modułów można układać monochromatyczne powierzchnie, w których efekt dekoracyjny osiągany jest przez grę świateł i cieni.
Dywan na ścianie
Bardziej wyrazisty, przyciągający uwagę efekt można uzyskać zestawiając różnokolorowe płytki. Powstają w ten sposób „dywany”, „obrazy” i wielobarwne wzory kojarzące się z architekturą Bliskiego Wschodu.
Płytki produkowane są przez niewielką, prywatną wytwórnię Warssawa. Adam Ankiewicz, jej założyciel jest architektem. Żeby zająć się produkcją nietypowych płytek betonowych musiał własciwie zdobyć nowy zawód - praca wymagała szkoleń, prób, długiego przygotowania i stopniowego dopracowywania produktu. Żeby zmienić pierwszy pomysł w komercyjny produkt, trzeba było ustalić tysiące szczegółów, począwszy od składu masy, przez bryłę, aż po urządzania używane do produkcji. Jednoosobowa manufaktura rozwija się, w planach są kolejne formy i prezentacja płytek na międzynarodowych festiwalach designu.
