archirama.pl

Architektura wnętrz: kafle Mewa

Origami z betonu architektonicznego – takie wrażenie robią kafle Mewa projektu pracowni Warssawa

Dekoracyjny efekt jak z architektury Bliskiego Wschodu. Betonowe płytki Mewa

Płytki betonowe Mewa w kolorach kobaltowym, niebieskim i szarym zestawione z pojedynczymi pomarańczowymi modułami. Jasne tło.

Fot: Warssawa, materiały prasowe

Bryły i kolory układanek

Geometryczne płaszczyzny, ostro zaznaczone krawędzie i sposób załamywania światła upodabniają kafle Mewa do origami i znanych staroświeckich papierowych zabawek piekło-niebo. Płytki można układać w jednej z trzech konfiguracji, trójkątnej oraz przypominających kształtem serce i motyla (Prism, Lynx, Butterfly). Te trzy podstawowe kształty dają zaskakująco duże możliwości, gdy wykorzysta się szeroką paletę barw.

Kolorowy beton w architekturze wnętrz

Płytki Mewa produkowane są z masy na bazie białego cementu portlandzkiego. Podstawowy kolor jest więc zbliżony do barwy papieru. Dodatek pigmentów w postaci drobno zmielonego proszku tlenków żelaza, chromu, kobaltu oraz tytan daje możliwość uzyskiwania wielu kolorów. Dominują pastelowe odcienie: żółty, łososiowy, różne szarości. Projektanci proponują także płytki w kolorach błękitnym, granatowym, czarnym i pomarańczowym. Z tych różnobarwnych modułów można układać monochromatyczne powierzchnie, w których efekt dekoracyjny osiągany jest przez grę świateł i cieni.

Dywan na ścianie

Bardziej wyrazisty, przyciągający uwagę efekt można uzyskać zestawiając różnokolorowe płytki. Powstają w ten sposób „dywany”, „obrazy” i wielobarwne wzory kojarzące się z architekturą Bliskiego Wschodu.
Płytki produkowane są przez niewielką, prywatną wytwórnię Warssawa. Adam Ankiewicz, jej założyciel jest architektem. Żeby zająć się produkcją nietypowych płytek betonowych musiał własciwie zdobyć nowy zawód - praca wymagała szkoleń, prób, długiego przygotowania i stopniowego dopracowywania produktu. Żeby zmienić pierwszy pomysł w komercyjny produkt, trzeba było ustalić tysiące szczegółów, począwszy od składu masy, przez bryłę, aż po urządzania używane do produkcji. Jednoosobowa manufaktura rozwija się, w planach są kolejne formy i prezentacja płytek na międzynarodowych festiwalach designu.  

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Warssawa, materiały prasowe, Max Zieliński, materiały prasowe Warssawa
Data publikacji: 15.09.2016 14:31

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.