Architektura wnętrza klubu studenckiego GAMA zmieni się nie do poznania. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina zyska nowe miejsce dla studentów nie tylko ze swojej uczelni. Warszawskie Powiśle zyska kolejne i architektonicznie nietuzinkowe miejsce. Architekci z pracowni 81.waw.pl podjęli się próby zaaranżowania wnętrza klubu studenckiego GAMA na nowo.
Architektura wnętrz – nowa aranżacja klubu GAMA
Klub studencki GAMA istnieje już od 1955 roku i od tej pory jego architektura wnętrz nie zmienia się. Dlatego podjęto próbę zdefiniowania na nowo istniejącego miejsca, uważanego do tej pory za niezwykle klimatyczne. Zadanie projektantów z pracowni 81.waw.pl polegało więc na dokonaniu zmian dostosowujących klub studenckiego do oczekiwań dzisiejszych użytkowników przy jednoczesnym zachowaniu klimatu i niepowtarzalnej atmosfery.
Nowa architektura wnętrz klubu studenckiego to duża, otwarta przestrzeń wraz z bufetem, który w końcu zasłużył sobie na zaplecze z prawdziwego zdarzenia. Jedynym mankamentem istniejącej przestrzeni jest podzielenie jej wysokościowo. Zaowocowało to pomysłem na stworzeniem wnęk z miejscami siedzącymi w miejscu obniżenia – wyjaśnia Rafał Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL. Dodatkowo wnętrze odizolowane jest od otaczającego hałasu.
>> Zobacz jak można zaprojektować wnętrze meblami IKEA!
Ciepły kolor drewna we wnętrzu idealnie współgra z zastosowana tu bielą. Klub Gama to biel z czarnymi akcentami. Na pierwszy rzut oka widać nawiązanie do kolorystyki fortepianu - instrumentu patrona uczelni. Układ wnętrza również ma nawiązanie do samych klawiszy. Dodatkowo stoliki niskie, jak i wysokie są w całości białe, jedynie krzesła mają elementy ciemnej tapicerki.
Zaprojektowanie wnętrza jako otwartego pozwala stworzyć z głównej sali, przestrzeń wielofunkcyjną. Aby podnieść walory estetyczne klubu, w końcu sali ustawiono fortepian. Za dnia instrument spełnia rolę dekoracyjną, wieczorami zaś służy młodym artystom. Od jednego z dwóch wejść biegnie stalowa pięciolinia, która docelowo ma służyć jako stelaż pod wystawę fotografii. Studenci i warszawiacy już niebawem zyskają kolejny, niepowtarzalny lokal. A Powiśle będzie jeszcze bardziej przyciągające.

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej
-
Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej
-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
