archirama.pl

Architektura wnętrz. Meble niczym dzieła sztuki. Designerskie meble, które odmienią każde wnętrze i staną się jego dekoracją. Galeria zdjęć

Architektura wnętrz. Dom galerią sztuki? To możliwe! Dzięki odważnemu wzornictwu możemy mieć we wnętrzu nie tylko mebel o walorach użytkowych ale i estetycznych. Projektanci tworzą coraz więcej mebli, przypominających dzieła sztuki.

Architektura wnętrz. Meble niczym dzieła sztuki. Designerskie meble, które odmienią każde wnętrze i staną się jego dekoracją. Galeria zdjęć

Architektura wnętrz. Dom galerią sztuki? To możliwe! Dzięki odważnemu wzornictwu możemy mieć we wnętrzu nie tylko mebel o walorach użytkowych ale i estetycznych. Projektanci tworzą coraz więcej mebli, przypominających dzieła sztuki.

Fot: materiały prasowe

Architektura wnętrz. Tylko dobrze wyeksponowane dzieła sztuki robią na nas ogromne wrażenie. Podobnie jest z meblami czyli kluczowymi elementami architektury wnętrza. Odpowiednio wyeksponowane potrafią całkowicie odmienić mieszkanie czy dom. Dlatego projektanci coraz częściej tworzą sofy, fotele czy szafki, przypominające dzieła sztuki. Walory użytkowe spychane są na dalszy plan. Najważniejszy staje zadziwiający design mebli.

Klasyczna forma designerskich mebli w architekturze wnętrz

Dla wielu osób klasyka staje się najlepszym wyjściem przy projektowaniu architektury wnętrza. Jest ponadczasowa i zawsze na topie. Dla tych, którzy wolą klasyków designu  dobrym rozwiązaniem może okazać się szezlong LC 4, projektu Le Corbusiera czy efektowny Lounge Chair autorsta małżeństwa  Eames. Ponadto w grupie designerskich mebli o klasycznej formie przodują projekty m.in. Vernera Pantona, Arne Jacobsena, czy Georga Nelsona.

Architektura wnętrz: meble z elementem popkultury

Alternatywą do mebli klasycznych mogą być niepospolite w formie meble z elementem popkulturowym. Dobrym przykładem jest sofa Bocca projektu Franco Andrito, wyglądem przypominająca usta. Kształt mebla inspirowany był portretem przedwojennej seks bomby Mae West, autorstwa Salvadora Dali. Po około 40 latach sofa doczekała się wznowienia. Dziś ma kształt ust Marylin Monroe. Nie tylko ta aktorka doczekała się designerskiego mebla na swoją cześć ale i jej drugi mąż Joe DiMaggio. Fotel w kształcie basebolowej rękawicy, oddający hołd DiMaggio to przykład mebla, który tworzy dowcipny element dekoracji wnętrza. Podobnym miksem historii i popkultury jest fotel Poltrona di Proust, autorstwa Alessandro Mendiniego. Design mebla charakteryzuje się barokowym stylem a jego wzornictwo inspirowane jest malarstwem Ignaca- ulubionego malarza twórcy fotela.

Designerskie pufy w nowoczesnych wnętrzach

Może się wydawać, że popularne dawniej pufy powoli odchodzą do lamusa. Nic bardziej mylnego. Meble te idealnie komponują się z designerskim wnętrzem i dają duże pole do popisu projektantom. Fotel Sacco z lat 60. odchodzi od sformalizowanych kształtów i narzuca użytkownikom sposób siedzenia. Innym ciekawym modelem włoskiej marki Campeggi jest  iPouf, przypominający kształtem tubę gramofonową. Fotel Grinza  z kolei o pomarszczonym obiciu dostępny w dwóch rodzajach. W skórzanej tapicerce designerski mebel wygląda jakby topił się w ogniu, w futrzanym natomiast przypomina dziecięcą zabawkę. Przykładem podobnego modelu jest także wielokolorowa i designerska sofa Cipria od Campeggi. Dużą popularnością wśród marek tworzących oryginalne fotele i krzesła cieszy się firma Edra. Niczym scenografia do filmu sciene fiction wygląda sofa Kaiman Jakare, złożona z sześciu krokodyli, które mogą być także używane oddzielnie. Model Boa tej samej firmy wygląda jak ogromne gniazdo.

Designerski i kontrowersyjny styl marek Moroso i Adrenalina

Marki Moroso i Adrenalina projektują meble obok których nie można przejść obojętnie. Są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią kontrowersyjną architekturę wnętrza. Tu przykładem może być seria trójwymiarowych mebli Antibodi marki Moroso, autorstwa Patrici Urquioli. Wielokolorowe obicie kojarzy się z kwiatami i pozytywnie nastraja. Inną kolekcją mebli tej samej marki, tym razem autorstwa Edwarda van Vliet jest Sushi Collection, seria mebli, pokrytych wzorzystą tkaniną o geometrycznych kształtach. Ponadto to co wyróżnia kolekcję Edwarda van Vliet to niestandardowe połączenia kolorów. Marka Adrenalina proponuje bardziej zabawne rozwiązania w architekturze wnętrza. By osiągnąć taki efekt doskonale sprawdzi się fotel przypominający minę morską, albo o wygiętych wysoko ponad oparcie, przeskalowanych podłokietnikach

Designerskie dzieło sztuki - szafka na prawie dwa metry

Firma Casamania proponuje tzw. Loop, który jest połączeniem dywanu i szezlonga. Meble służące do odpoczynku to nie wszystko. Marka Edra zaprojektowała szafki, które odmienią każdą architekturę wnętrza. Oryginalny wyraz architekturze wnętrza nadadzą także szafki Cabana i Paglia. Są to meble wysokie na prawie dwa metry. Projektanci pokryli je opadającą rafią, która dopiero po odgarnięciu pozwala zajrzeć do środka.

Styl glamour – odważny, nowoczesny styl ale i łatwa droga do kiczu

Fani ozdobnego, pełnego blasku i przepychu stylu glamour także znajda coś dla siebie. Przykładem może być Collector’s Cabinet marki Cerruti Balerin. Kolekcja mebli jest cała  pokryta złotem. Inne meble w stylu glamour proponuje włoska marka Sicis. W ofercie znajdują się krzesła niczym ogromna papuga lub inne w kształcie dłoni, sofa o kształcie połączonych ze sobą półksiężyców, pufa ślimak a także fotel z siedzeniem przypominającym różę. Meble te poprzez swój ozdobny styl i przepych wymagają dużej rozwagi w architekturze wnętrza. W ich przypadku przy braku wyczucia nie trudno o efekt kiczu. Inna projektantka Zaha Hadid tworząc wnętrze lekceważy kontekst. Tłem dla jej działań projektowych jest jedynie otoczenie. Zgodnie z tym założeniem stworzyła sofę Moon System w pozbawionym symetrii kształcie, która idealnie komponuje się z nowoczesnym wnętrzem.

 

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 1.08.2013 17:41

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.