Architektura wnetrz konsulatu
Polska placówka dyplomatyczna w Pradze mieści się przy ulicy Vužlabine 14. Konsulat zajmuje budynek o dość neutralnej, nie zwracającej uwagi formie. Prostej bryle nie do końca odpowiadają wnętrza. Nieregularne ściany i korytarze nie ułatwiają pracy architektom wnętrz. Nową aranżację przygotowali projektanci z pracowni architektonicznej 81.WAW.PL. Zgodnie z założeniami architektura wnętrz zaprojektowana została tak, by promować polskie wzornictwo; do wyposażenia wykorzystano meble i dodatki rodzimej produkcji.
Podstawą realizacji było wstawienie w istniejące już wnętrze betonowej kostki będącej jednocześnie pomieszczeniem, w którym znajdują się stanowiska obsługi interesantów – mówią o projekcie architekci z 81.WAW.PL.
Wnętrz pomieszczenia zyskało wyraz dzięki wykorzystaniu fasetowanych płytek ściennych z betonu. Białe i czerwone płytki dostarczone zostały przez warszawską Klinikę Betonu. Według projektantów, płaszczyzny płytek nawiązują do trójkąta w narodowej fladze Czech. Wnętrze jest raczej surowe. Ożywiają je plakaty zaprojektowane przez Ryszarda Kaję. Grafiki nawiązujące do tradycji różnych części Polski („Krosno”, „Mazowsze”, „Świnoujście” i inne) wprowadzone zostały do wszystkich nowych pomieszczeń ambasady.
Nowe meble
W ambasadzie pojawiły się krzesła Diago z aluminiowymi, łamanymi oparciami. Nogi zrobione ze sklejki pasują do blatów stołów i do pozostałych sprzętów. Obok betonu to właśnie sklejka jest podstawowym materiałem wykorzystanym w architekturze wnętrz konsulatu. Kontrast między chłodnym betonem a ciepłą w wyrazie sklejką widoczny jest np. w obramieniu okienek dla interesantów.
Sala dla dzieci
Na szczęście instytucje publiczne coraz częściej dostrzegają potrzeby rodzin z dziećmi. Dla rodziców, którzy muszą wypełnić dokumenty w konsulacie przygotowano miejsce, w którym można zostawić dziecko na dłuższą chwilę wśród zabawek. Pokój dziecięcy również został wyposażony w meble ze sklejki. Bryły mebelków marki Kutikai sąsiadują z gąbkowymi panelami ściennymi Fluffo. Wzór nieco przypomina układ betonowych modułów z pomieszczenia obsługi interesantów, ale okładzina jest miękka. Wzór z kwadratowych płyt został powtórzony na podłodze. W tym samym pomieszczeniu stanęły fotele z ruchomymi, okrągłymi blatami. Blaty ułatwiają wypełnianie dokumentów.
Na wybory i do ślubu
W ramach modernizacji w konsulacie zmieniono także wyposażenie sali wielofunkcyjnej. Wnętrze w zależności od potrzeb musi pełnić funkcję sali ślubów albo lokalu wyborczego. W takim uniwersalnym pomieszczeniu aranżacja wnętrz musi być łatwa do zmiany. Architekci jako podstawę umeblowania wybrali sześć niewielkich stołów, które można ustawiać w różnych konfiguracjach w zależności od potrzeb. Umeblowanie uzupełniają krzesła Pagedu A-dub.
