archirama.pl

Architektura wnętrz: tapety z tajskiego jedwabiu

Manufaktura Jim Thompson z ręcznie produkowanymi tapetami z jedwabiu oferuje już swoje wyroby w Polsce. Architektura wnętrz w orientalnym stylu - GALERIA

Tapeta Neptune, Jim Thompson

Neptune, jeden z wzorów jedwabnych tapet z manufaktury Jim Thompson

Fot: materiały prasowe Dekorian

Założona w 1950 roku manufaktura Jim Thompson produkuje luksusowe tkaniny dekoracyjne, w tym jedwabne tapety. Zatrudniając 3000 osób w około 50 zakładach, firma jest jednym z największych na świecie producentów ręcznie robionych tkanin. Znana jest między innymi z efektownych tajskich jedwabi.
Od kilku lat marką Jim Thompson są sygnowane także kolekcje tapet do wnętrz. Większość z nich to stonowane materiały z bogatymi motywami dekoracyjnymi. Przeważają wzory orientalne i stylizowane na Orient, od starych chinoiserie po projekty nawiązujące do współczesnej sztuki.

Manufaktura ma w ofercie kilkanaście kolekcji tapet, a każda z nich liczy kilkadziesiąt wzorów. „House on the  Klong” ciepłą kolorystyka nawiązuje do architektury wnętrz tradycyjnych tajskich domów. Kolekcja „Pagoda and Palms” inspirowana jest ręcznie tkanymi dywanami tybetańskimi.

Z kolei „Emerald Isles” odwołuje się do wyspiarskiej fauny i flory, przetwarzając faktury kory, wzory liści czy roślinne wici. Kolory są stonowane, tapety mają naturalny połysk i delikatną fakturę. Tapeta Coron sprawia wrażenie malowanego akwarelą płótna – kolory morza i piasku rozłożone są nieregularnymi pasmami. 

Jim Thompson i styl orientalny

Założycielem manufaktury produkującej tkaniny dekoracyjne i tapety był Jim Thompson. Amerykański architekt urodził się w 1906 roku. Po studiach na uniwersytecie Princeton pracował w Nowym Jorku jako architekt wnętrz, później był dyrektorem baletu Russe de Monte Carlo, a w czasie II wojny światowej żołnierzem. Po odejściu z armii osiadł w Bangkoku, tam zajął się handlem jedwabiem produkowanym w Tajlandii i wkrótce rozwinął sieć manufaktur, zaopatrujących salony wnętrzarskie na całym świecie.


Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe Dekorian
Data publikacji: 16.01.2015 12:17

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.