Wnętrza
WNĘTRZA
Kościoły na sprzedaż

Architektura wnętrz w Glasgow. Kościół zmieniony w Centrum Wspinaczkowe

 • Komentarze

Dawny kościół to jedno z największych centrów wspinaczkowych w Szkocji

Dawny kościół to jedno z największych centrów wspinaczkowych w Szkocji

Fot: www.list.co.uk
 • Dawny kościół to jedno z największych centrów wspinaczkowych w Szkocji
 • W miejscu dawnego chóru zaprojektowano mały barek

Architektura wnętrza tego wiktoriańskiego kościoła w Glasgow nie ma już nic wspólnego z modlitwą. Mało kto by pomyślał, że istniejący kilkanaście metrów obok popularnego stadionu Rangersówdalej zabytkowy kościół to dziś  jedno z największych centrów wspinaczkowych w Szkocji.

Centrum Wspinaczkowe w Ibrox w Glasgow mieści się w starym kościele, który niegdyś spełniał tu rolę głównej dzielnicowej świątyni. Wtedy nikomu się nie śniło, że w 1994 roku architektura wnętrza wiktoriańskiego kościoła zmieni się w jedno z trzech głównych centrów wspinaczkowych w Szkocji. 

Kościoły na sprzedaż

Powstawanie, popularnie zwanych na Wyspach Brytyjskich ex-kościołów, to efekt sekularyzacji. Malejąca rola religii wśród społeczeństwa doprowadziła do momentu, kiedy utrzymywanie takiej ilości kościołów stało się nieuzasadnione. Postanowiono więc wyprzedać część majątku kościelnego na rzecz funkcji komercyjnych, takich jak restauracje, kluby, czy jak w tym przypadku centra wspinaczkowe.

Kościoły na sprzedaż: restauracje, hotele, domy

Kiedyś nawa, dzisiaj ścianka

Podczas adaptacji kościoła usunięto wszystkie elementy architektury wnętrz związane z modlitwą i kultem. Strefa wejściowa do kościoła, zwana kruchtą, to dzisiaj odpowiednio zaopatrzone szatnie, kasy biletowe i wypożyczalnia sprzętu wspinaczkowego, a także niewielki sklepik.

Najważniejszą część ówczesnego kościoła, nawę główną, dzisiaj wypełniają materace i kilkanaście tras wspinaczkowych. O dawnej funkcji miejsca przypominają jedynie strzeliste kształty budynku i drewniana, bogato zdobiona konstrukcja, najbardziej widoczna w dachu kościoła.

Dawna zakrystia to dzisiaj mini centrum wspinaczkowe, przeznaczone dla najmłodszych i dla początkujących. Małe pomieszczenie zostało również obłożone grubymi, niebieskimi materacami i trasami wspinaczkowymi o najniższym poziomie trudności. Niespodzianka czeka nas także w katakumbach dawnego kościoła. Tu również możemy doskonalić nasze umiejętności wspinaczkowe, jednak bez asekuracji i na małej wysokości. Zamontowano tu tak zwane ściany boulderowe oraz trawersy. Wszystko idealnie dostosowane do wymogów bezpieczeństwa.

 

Barek zamiast chóru 

Jak na Centrum Wspinaczkowe przystało, trzeba było zaprojektować mały barek. Ten postanowiono stworzyć w miejscu dawnego chóru, pod ogromnym, kolorowym i bogato zdobionym witrażem. Ustawione na wysokiej antresoli stoliki pozwalają na obserwowanie tego co dzieję się w nawie głównej centrum. Wszystkie kondygnacje kościoła zostały połączone wąskimi, kręconymi schodkami, które pozostawiono jeszcze z czasów kiedy kościół pełnił swoją odgórnie przydzieloną funkcję.

Tak diametralna zmiana funkcji dawnych kościołów spotyka się z zarówno z krytyką i aprobatą. Pewne jest to,że gdyby nie odkupienie dawnych kościołów przez prywatnych właścicieli, budynki popadłyby w ruinę i zapomnienie. Dzisiaj te miejsca tętnią życiem, a dzięki rewitalizacją i remontom stają się rozpoznawalnymi punktami w mieście.

przeczytaj rowniez
 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Andreas Gursky
  Mistrzowie fotografii architektury: Andreas Gursky

  Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików. Zdjęcia tego niemieckiego artysty wykonane są jakby z oddali, z kosmosu, pozwalają spojrzeć na miasta, ulice z dystansu. Gursky celowo rezygnuje z efektowności i ekspresji na rzecz surowego realizmu więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Hélène Binet
  Mistrzowie fotografii architektury: Hélène Binet

  Hélène Binet to najsłynniejsza obecnie fotografka architektury na świecie. O jej zdjęciach marzą wszyscy najwięksi architekci. Stale współpracuje m.in. z Zahą Hadid czy Danielem Libeskindem. Celem Binet jest nie tyle dokumentacja budynku, co jego interpretowanie, dzięki czemu zdjęcie nabiera cech niezależnego dzieła sztuki więcej

 • Kostka polska 2.0 - pracownia architektoniczna we Wrocławiu
  Kostka polska 2.0 - pracownia architektoniczna we Wrocławiu

  Budowane w okresie gierkowskim domy-kostki to dziś niedoceniany element pejzażu polskich miast. Kubiczne bryły, ściany pokryte tłuczonym talerzami, czy dach kopertowy – to dizajn, który zainspirował biuro architektoniczne group-arch. Architekci kupili właśnie taką kostkę we Wrocławiu i ją mocno podrasowali. I tak dom-kostka przemienił się w willę-pracownię więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: www.list.co.uk
Data publikacji: 3.12.2012 10:46
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.