Wnętrza
WNĘTRZA
Wykończenie: ufać deweloperowi?

ARCHITEKTURA WNĘTRZ i WYKOŃCZENIE MIESZKANIA. Plusy i minusy wykończenia mieszkania przez developera

  • Komentarze

Białe skandynawskie mieszkanie

Białe skandynawskie mieszkanie w Goteborgu

Fot: Alvhem Mäkleri & Interiör / Fredrik Karlsson
  • Każdy element pokoju jest tu potrzebny i dopasowany w taki sposób aby stworzyć nowoczesne wnętrze
  • Aranżacja wnętrza pokoju młodzieżowego
  • Urządzić mieszkanie w stylu glamour?
  • Małe, a nowoczesne słoneczne mieszkanie

Coraz większa grupa ludzi decyduje się na wykończenie swojego nowego mieszkania „pod klucz”. Developerzy oferują coraz szerszy wachlarz usług związanych z wykończeniem mieszkań. Jakie są koszty wykończenia mieszkania przez developera? Czy architektura wnętrz jest atrakcyjna? Czy lepiej wykończyć mieszkanie samemu?

Mieszkanie możemy wykończyć na trzy sposoby: polecić wykończenie „pod klucz” developerowi, samemu kupować materiały i szukać fachowców od danej roboty lub wykończyć mieszkanie na własna rękę. Który z tych sposobów opłaca się najbardziej?

Wykończenie „pod klucz” - plusy i minusy

Wykończenie mieszkania przez developera to przede wszystkim oszczędność czasu. Wszystkie prace wykończeniowe zamykają się średnio w 43 dniach. Dodatkowo nie marnujemy czasu na kontrolę prac i wyszukiwanie poszczególnych specjalistów. Ceny firm znacznie się od siebie różnią. Przeciętny koszt wykończenia mieszkania „pod klucz” to około 518 zł. za m. kwadr. Jedna z tańszych ofert proponuje firma J. W. Costruction – 370 zł. za metr kwadratowy. Przy czym jest to podstawowy pakiet wykończeniowy. Taki pakiet jest z reguły identyczny w większości firm. Zagwarantowane mamy tu: wyłożenie podłóg panelami (niektóre firmy, po wyższej cenie oferują parkiety drewniane, jak np.: Bouygues Immobiler, Damaro Construction, Pryzma Developer, ATAL).

>> Jak urządzić mieszkanie dla singla?

Niektóre firmy do swojego pakietu wykończeniowego dodają jeszcze zabudowę kuchni wraz ze sprzętem AGD. Taki pakiet proponuje między innymi forma J.W Construction. W tym wypadku cena za metr kwadratowy to około 560 zł. Koszt związany z takim wykończeniem można już na samym początku doliczyć do ogólnej wartości mieszkania.

Na kolejny plus wykończenia wnętrza przez developera jest oszczędność przy zakupie materiałów – obowiązuje nas wtedy 8 proc. stawka VAT (przy samodzielnych zakupach są to 23 proc.). Jednak w tym wypadku fiskus gwarantuje wyrównanie różnicy. Obecnie na dofinansowanie do wykończenia mieszkania „pod klucz” można liczyć przy korzystaniu z programu „rodzina na swoim”. Jednak to tylko do końca roku. Od połowy 2013 roku w życie ma wejść nowy program „mieszkanie dla młodych”.

Wykończenie mieszkania na własną rękę

Na minus wykończenia mieszkania przez developera można zaliczyć ograniczony wachlarz produktów wykończeniowych. Samodzielne wykończenie mieszkania daje nam szersze możliwości i rozwiązania wnętrza. Jednak dużo czasu musimy poświęcić na wyszukanie specjalistów oraz w późniejszej fazie dopilnować wykonywanych przez nich robót. Wiąże się to z tym, że musimy posiadać chociaż podstawową wiedzę na temat poszczególnych robót. Może się tez okazać, że cena robocizny w ogólnych rozrachunku wyniesie nas dużo więcej, a do tego trzeba jeszcze doliczyć materiały, które musimy zamówić sami po cenie z 23 proc. VATem. Na naszej głowie jest sprawdzanie i odbieranie poszczególnych robót. Możemy także skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który stworzy konkretny projekt, za który niestety również musimy dodatkowo zapłacić.

>> Czy warto zatrudnić architekta wnętrz? Ile kosztuje projekt?

Wykończenie mieszkania z pomocą przyjaciół

Ostatnia opcja wykończenia mieszkania, która z ekonomicznego punktu widzenia w ogóle się nie opłaca – wykończenie mieszkania samemu z pomocą rodziny lub przyjaciół. Poza zwiększonymi kosztami zakupu materiałów i oczywistym wydłużonym czasem wykończenia możemy borykać się w późniejszym czasie z efektami naszej niewiedzy lub pomyłek związanym z kładzeniem glazury lub montowaniem paneli. Jeżeli nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie wykończenia wnętrz lepiej powierzyć tę pracę osoba z odpowiednim doświadczeniem.

Wykończenie mieszkania przez developera może okazać się najlepszym rozwiązaniem jeżeli chcemy zaoszczędzić czas i pieniądze. Z tych właśnie powodów jest to obecnie często spotykane rozwiązanie. Jednak developerzy zaznaczają, że każde zlecenie na wykończenie mieszkania trzeba rozpatrywać indywidualnie. Musimy się także liczyć, że wykorzystywane przez developera materiały nie będą zgodne z naszymi oczekiwaniami. Jeżeli mamy czas i wolne środki warto poświęcić je dla wykończenia mieszkania w takim charakterze jaki nas interesuje bez narzucania sztywnych ram developera.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: INVADO, materiały prasowe Hotel Poziom511, Mariusz Bykowski, Alvhem Mäkleri & Interiör / Fredrik Karlsson, n-design.pl
Data publikacji: 8.11.2012 15:23
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.