archirama.pl

Biblioteka w stylu skandynawskim. Helsinki

Oszczędna architektura wnętrz, mnóstwo światła i wygoda użytkowania. Taka miała być Biblioteka Uniwersytetu w Helsinkach

Arkada w elewacji nowej biblioteki uniwersyteckiej w Helsinkach

Biblioteka uniwersytecka w Helsinkach, wnętrze w stylu skandynawskim

Fot: NSG Group, materiały prasowe Pilkington

Współczesna architektura w Helsinkach

Nazwę pracowni, która zaprojektowała nową bryłę Biblioteki Głównej Uniwersytetu w Helsinkach trudno zapamiętać, za to sam budynek jest bardzo charakterystyczny. Architekci z biura Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy dali Helsinkom kawał dobrej architektury. Uniwersytecki budynek powstał na działce w starej, centralnej dzielnicy Helsinek. Nowa bryła musiała dobrze wpisać się w zabytkowe otoczenie. Z drugiej strony, władze uniwersytetu i miasta oczekiwały współczesnych rozwiązań. Architektom udało się połączyć przeciwieństwa. Z jednej strony nawiązali do otoczenia wyborem materiału, wysokością budynku, rytmem okien. Biblioteka zajęła całą szerokość działki, uzupełniając pierzeję ulicy. Z drugiej strony, projekt elewacji jest grą z otoczeniem. Motywy z sąsiednich domów zostały przetworzone. Regularna siatka okien po bokach tworzy obramienie, podkreślające powierzchnię centralnego przeszklenia. Fasada budynku ma piękne, czyste linie. Z gęstej kratownicy okien wyłania się łuk, jak znak graficzny.  Całość przypomina nieco wielką, częściowo podniesioną kurtynę. Arkada nad wejściem pozwala zajrzeć do wnętrza budynku i eksponuje efektowną architekturę wnętrz.

Więcej światła


Troska o optymalne doświetlenie wnętrz to charakterystyczna cecha współczesnej architektury skandynawskiej. Nowe konstrukcje okien i ulepszone rodzaje szkła sprawiają, że duże przeszklenia nie oznaczają już strat energii. To ważne w surowym klimacie Finlandii. Nowe technologie umożliwiły stworzenie jasnego, pełnego naturalnego światła wnętrza. Specjalne, superprzezroczyste szkło wypełnia ścianę na wysokość kilku kondygnacji. Od środka można dzięki temu oglądać panoramę miasta, z zewnątrz widać centralny hol, czytelnie i przestrzenie do pracy. Żeby zapewnić odpowiednie warunki do nauki, projektanci zastosowali tzw. laminowane szkło dźwiękochłonne (Pilkington Optiphon™), z warstwą folii akustycznej między połączonymi szybami. Cała taka „kanapka” ma grubość przeszło centymetra i jest skuteczną barierą chroniącą przed hałasem.

Architektura wnętrz

Kolejne poziomy biblioteki otaczają wysoki centralny hol ze świetlikiem w dachu. Trzy łukowato wygięte galerie są otwarte od strony elewacji frontowej, by jak najlepiej wykorzystać światło. Z tego samego powodu we wnętrzu dominują jasne kolory. Ściany i sufity są białe, podłogi pokrywa złociste drewno i wykładzina koloru stali. Wewnętrzne ścianki wykonano również ze szkła. Dzięki temu można było utworzyć pokoje cichej pracy bez wprowadzania wizualnych podziałów wnętrza. Poza nielicznymi kolorowymi meblami i okładkami książek wnętrze jest niemal monochromatyczne.
Warto zajrzeć podczas zwiedzania miasta.

Nazwa inwestycji: nowa biblioteka uniwersytecka w Helsinkach
Lokalizacja: Kaisa House, Fabianinkatu 30, Helsinki, Finlandia
Autorzy: Anttinen Oiva arkkitehdit Oy – aoa
Współpraca: Teemu Halme, Karoliina Hartiala, Tero Hirvonen, Matti Huhtamies, Jussi Kalliopuska, Mikko Rossi
Inwestor: Uniwersytet w Helsinkach
Powierzchnia działki: 3170 m kw
Powierzchnia użytkowa: 16 000 mkw
Projekt: 2002
Realizacja: 2012
Certyfikacja: LEED na poziomie złotym
Koszt inwestycji: ok. 53 mln euro

Autor: KZ
Zdjęcia: NSG Group, materiały prasowe Pilkington
Data publikacji: 26.04.2016 16:46

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.