Wnętrza
WNĘTRZA

Biura w Warsaw Spire wyłożone węglem

 • Komentarze

Architektura wnętrz biur JLL w Warszawie

Maria Curie-Skłodowska, portret noblistki w jednym z pomieszczeń biur JLL, Warsaw Spire 

Fot: Tétris, materiały prasowe
 • Architektura wnętrz biur JLL w Warszawie
 • Architektura wnętrz - prawie steampunk
 • Sala konferencyjna Las. Architektura wnętrz
 • Sala konferencyjna Sól. Architektura wnętrz
 • Sala konferencyjna Węgiel. Architektura wnętrz od Tetris
 • Nowe biura JLL w Warszawie, recepcja
 • Mural na ścianie nowego biura JLL w Warsaw Spire

Węgiel, koronki i tysiącletnie drewno dębu w architekturze wnętrz wieżowca Warsaw Spire -  takie nietypowe elementy wprowadziła do biur JLL firma projektowo-wykonawcza Tétris

Styl narodowy wraca

Styl zakopiański i dworki na przedmieściach to efekty uboczne poszukiwania stylu narodowego. Poszukiwania te zajmowały architektów szczególnie w XIX i na początku XX wieku. Później przyszedł międzynarodowy modernizm, anonimowa architektura wieżowców i dyktat funkcjonalizmu, a budynki „narodowe w formie” wypadły z mody. W XXI wieku moda na lokalne akcenty wraca. Do stereotypowych polskich motywów nawiązuje wystrój biur JLL w warszawskim wieżowcu Warsaw Spire. Według projektantów z Polską kojarzą się m.in. węgiel, bursztyn, miód i bociany, a także Skłodowska-Curie. Autorką projektu jest Danuta Barańska, dyrektor kreatywny firmy Tétris, specjalizującej się w wykonaniu wnętrz w modelu Design & Build, czyli w aranżacji wnętrz na wszystkich etapach, od projektu do realizacji.

Nowe biura w wieżowcu

Firma doradcza JLL przeniosła siedzibę do wieżowca Warsaw Spire latem 2016. Na razie biura firmy zajmują cztery kondygnacje, do 2020 roku przybędą dwie kolejne, a łączna powierzchnia wynajmowana w warszawskim biurowcu ma sięgać  8000 m kw. Na każdym poziomie znajduje się 15 - 20 pomieszczeń różnej wielkości. Oprócz typowych dużych sal są m.in. pokoje do pracy w skupieniu, sale konferencyjne, tzw. pokoje kreatywne, a także pomieszczenia socjalne. Te ostatnie to nie tylko kuchnie i jadalnie, ale i miejsca relaksu, biblioteki. W niektórych przestrzeniach ma panować całkowita cisza, inne pomyślane zostały jako miejsce dyskusji. Miejsce pracy będzie więc dostosowane do bieżącego zadania, zgodnie z coraz popularniejszą w ostatnich latach filozofią elastycznego środowiska pracy.

Architektura wnętrz: inspiracje

Postanowiliśmy oprzeć koncepcję biura na trzech filarach polskości: przyrodzie, nauce oraz tradycji – opisuje projekt Danuta Barańska z Tétris. Sale konferencyjne zamiast anonimowych numerów mają więc nazwy i indywidualnie zaprojektowany wystrój. Pomieszczenia te to między innymi Bursztyn, Węgiel, Las, Morze, Sól, Plaża, Miód oraz Zboże. Każdemu motywowi odpowiada inna kolorystyka, faktury i wzory. W sali Węgiel na ścianach ułożona została czarna, karbonowa wykładzina. Las ma „mszystą” wykładzinę na podłodze i zielone ściany pokryte warstwą żywych porostów i liśćmi paproci. Na ścianach pokoju oznaczonego jako Sól są płyty białego kwarcytu, podświetlane od spodu dla podkreślenia krystalicznych żył – trochę jak w sztolniach Wieliczki. Efekt jest osiągnięty prostymi środkami, doborem wykładziny, lamp, fototapet. W niektórych pomieszczeniach ściany ozdobione zostały muralami. Niektóre to ornamenty – koronki, ale są i większe kompozycje. W jednej z sal na ścianach znalazły się portrety Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie, a także dekoracje kojarzące się z XIX-wiecznym laboratorium. Na wysokości blatów biurek ściany ozdobiono rysunkami szuflad, palników i butli. Kontrastują z nimi jak najbardziej rzeczywiste współczesne lampy.

Z ankiet przeprowadzonych wśród pracowników wynikało, że chcieliby, aby wystrój wnętrz kojarzył się z pięknem polskiego krajobrazu, fauną i florą, polskimi symbolami – podsumowuje Danuta Barańska.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.