Kształt, czyli profil rynny są często niedoceniane przez osoby budujące dom. Wielu osobom wystarcza, by rynny dobrze wyglądały i pasowały do elewacji. Ale wywinięcie, głębokość i profil rynny są istotne z czysto praktycznych przyczyn. Wyraźnie wpływają one na wydajność systemu rynnowego. Te niedoceniane czynniki decydują, czy bryła domu będzie dobrze chroniona przed deszczem, a odprowadzanie wody z dachu będzie przebiegać bez zakłóceń.
Efektywne odwodnienie dachu i kształt rynny
Forma i profil rynny mają podstawowe znaczenie, jeśli chodzi o wydajność odprowadzenia wody z dachu. Na polskim rynku najbardziej ujednolicone są systemy rynnowe produkowane z tworzywa sztucznego. W rynnach produkowanych z PVC, głębokość profilu rynnowego w najczęściej stosowanym wymiarze 125 mm jest zbliżona, niezależnie od producenta, z którego oferty pochodzi dany system rynnowy. Najbardziej powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem jest wywinięcie rynny na zewnątrz. Nieco inaczej jest w przypadku firmy Galeco. Galeco wprowadziło do sprzedaży rynny w opatentowanym kształcie, z wewnętrznym wywinięciem. To rozwiązanie chroni budynek podczas silnych opadów. W czasie ulewy woda pędzi przez rynny, grożąc przelaniem. Wywinięcie na obrzeżu jest dodatkową barierą, od której odbija się woda.
Systemy rynnowe: PVC i stal
Godną uwagi alternatywą dla systemów rynnowych z PVC są rynny ze stali. W takich systemach rynnowych jeszcze niedawno występował płytki „profil skandynawski”. Głębokość rynny w systemie skandynawskim wynosi ok. 60 mm z przodu i 68 mm z tyłu rynny. Natomiast w systemie Galeco STAL oprócz wewnętrznego wywinięcia rynny, jej głębokość wynosi 79 mm z przodu i 85 mm z tyłu rynny. Takie parametry dają w efekcie wyższą wydajność rynny i lepsze odprowadzanie wody. Ze względu na charakter materiału, producent oferuje w sprzedaży rynny i rury metalowe chronione przed zarysowaniami dzięki zastosowaniu specjalnej folii. Taka osłona sprawdza się dobrze w trakcie transportu, warto więc zadbać o
Więcej informacji o systemach rynnowych i doborze najlepszych rozwiązań >>
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
