Bryła i architektura wnętrz osiemnastowiecznej obiektu w Chmielniku rozpocznie działalność w nowej odsłonie dokładnie w połowie czerwca. Wtedy to w zrewitalizowanych murach synagogi otwarty zostanie Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”. Za projekt architektury odpowiada pracownia Nizio Design International prowadzona przez Mirosława Nizio.
Zachowana dawna architektura bryły
Autor projektu architektury, Mirosław Nizio, zachował pierwotną architekturę i konstrukcję bryły synagogi. Największe zmiany zostały wprowadzone w architekturze wnętrz. Inwestorom zależało na tym, aby stanowiło ono atrakcyjną i nowoczesną przestrzeń muzealną. Dlatego też dawna architektura wnętrz synagogi została przystosowana nie tylko funkcji wystawienniczych, ale także do organizacji wydarzeń takich jak np. przedstawienia teatralne. Jednym z wyjątkowych elementów obiektu będzie jedyna na świecie, wzorowana na osiemnastowiecznym oryginale szklana bima (jest to rodzaj namiotu czy kapliczki w synagogach, w której znajduje się stół do wykładania i czytania Tory; może słyżyc taka jako mównica).
Nowoczesne rozwiązania w architekturze wnętrz
Jak sama nazwa wskazuje, misją muzeum „Świętokrzyski Sztetl”, które za kilka miesięcy zacznie działać w bryle zabytkowej synagogi, będzie przywracanie pamięci o dawnych sztetlach. Inwestor poprzez architekturę oraz nowoczesną architekturę wnętrz chce zainteresować odwiedzających wspólną polsko-żydowską historią. Aby sprostać tym wytycznym architekci z Nizio Design International zaprojektowali multimedialne mapy, ekrany dotykowe, szyby holograficzne i ukryte głośniki. Dzięki temu odwiedzający bryłę „Świętokrzyskiego Szettla” będą mogli odbyć wędrówkę przez historię regionu: od momentu pojawienia się Żydów w Chmielniku i poznać około stu miejscowości dawnego województwa kieleckiego, w których mieszkali Żydzi.
Architektura i architektura wnętrz przeniesie odwiedzających do dawnych czasów
Dzięki zastosowanym w projekcie architektury wnętrz nowym rozwiązaniom i technologiom odwiedzający będą mogli odnieść wrażenie, że znajdują się na rynku w Chmielniku wśród handlarzy, w żydowskiej szkole czy w domu rodziny przygotowującej się do uroczystego szabatu. Otwarcie Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” odbędzie się w ramach XI Spotkań z Kulturą Żydowską.
Chmielnik – nadane z największych sztetli w regionie
Chmielnik, zamieszkiwany w 80 procentach przez społeczność żydowską, do lat 40. ubiegłego był jednym z większych sztetli (czyli żydowskich miasteczek) w tym regionie. Podczas II Wojny Światowej (w 1941 roku) naziści stworzyli tam getto, a jesienią następnego roku około 13 tysięcy żydowskich mieszkańców wywieziono do obozu zagłady w Treblince.

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej
-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
