archirama.pl

Bryła dawnej synagogi przekształcona na muzeum. Zobaczcie nowy projekt architektury i architektury wnętrz projektu Nizio Design International

Bryła i architektura wnętrz dawnej synagogi w Chmielniku już niebawem zainauguruje działalność jako interaktywne muzeum. Za projekt rewitalizacji architektury „Świętokrzyskiego Sztetla” odpowiedzialna jest pracownia  Nizio Design International

Bryła dawnej synagogi przekształcona na muzeum. Zobaczcie nowy projekt architektury i architektury wnętrz projektu Nizio Design International
Fot: Nizio Design International

Bryła i architektura wnętrz osiemnastowiecznej obiektu w Chmielniku rozpocznie działalność w nowej odsłonie dokładnie w połowie czerwca. Wtedy to w zrewitalizowanych murach synagogi otwarty zostanie Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”. Za projekt architektury odpowiada pracownia Nizio Design International prowadzona przez Mirosława Nizio.

Zachowana dawna architektura bryły

Autor projektu architektury, Mirosław Nizio, zachował pierwotną architekturę i konstrukcję bryły synagogi. Największe zmiany zostały wprowadzone w architekturze wnętrz. Inwestorom zależało na tym, aby stanowiło ono atrakcyjną i nowoczesną przestrzeń muzealną. Dlatego też dawna architektura wnętrz synagogi została przystosowana nie tylko funkcji wystawienniczych, ale także do organizacji wydarzeń takich jak np. przedstawienia teatralne. Jednym z wyjątkowych elementów obiektu będzie jedyna na świecie, wzorowana na osiemnastowiecznym oryginale szklana bima (jest to rodzaj namiotu czy kapliczki w synagogach, w której znajduje się stół do wykładania i czytania Tory; może słyżyc taka jako mównica).

Nowoczesne rozwiązania w architekturze wnętrz

Jak sama nazwa wskazuje, misją muzeum „Świętokrzyski Sztetl”, które za kilka miesięcy zacznie działać w bryle zabytkowej synagogi, będzie przywracanie pamięci o dawnych sztetlach. Inwestor poprzez architekturę oraz nowoczesną architekturę wnętrz chce zainteresować odwiedzających wspólną polsko-żydowską historią.  Aby sprostać tym wytycznym architekci z Nizio Design International zaprojektowali multimedialne mapy, ekrany dotykowe, szyby holograficzne i ukryte głośniki. Dzięki temu odwiedzający bryłę „Świętokrzyskiego Szettla” będą mogli odbyć wędrówkę przez historię regionu: od momentu pojawienia się Żydów w Chmielniku i poznać około stu miejscowości dawnego województwa kieleckiego, w których mieszkali Żydzi.

Architektura i architektura wnętrz przeniesie odwiedzających do dawnych czasów

Dzięki zastosowanym w projekcie architektury wnętrz nowym rozwiązaniom i technologiom odwiedzający będą mogli odnieść wrażenie, że znajdują się na rynku w Chmielniku wśród handlarzy, w żydowskiej szkole czy w domu rodziny przygotowującej się do uroczystego szabatu. Otwarcie Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” odbędzie się w ramach XI Spotkań z Kulturą Żydowską.

Chmielnik – nadane z największych sztetli w regionie

Chmielnik, zamieszkiwany w 80 procentach przez społeczność żydowską, do lat 40. ubiegłego był jednym z większych sztetli (czyli żydowskich miasteczek) w tym regionie.  Podczas II Wojny Światowej (w 1941 roku) naziści stworzyli tam getto, a jesienią następnego roku około 13 tysięcy żydowskich mieszkańców wywieziono do obozu zagłady w Treblince.

Zdjęcia: Nizio Design International
Data publikacji: 20.02.2013 15:56

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.