archirama.pl

Cafe Corner. Architektura wnętrz

Modernizm to wizytówka Gdyni, do aranżacji wnętrz z Dwudziestolecia nawiązują nowe lokale, takie jak Cafe Corner w śródmieściu

Ściana z filiżanek. Architektura wnętrz Cafe Corner

Abstrakcyjny relief powstał po ułożeniu przeszło 2700 porcelanowych filiżanek. Architekturę wnętrz kawiarni zaprojektowała Paulina Czurak z pracowni Ideograf

Fot: Tomasz Nowicki, materiały prasowe Ideograf

Ideograf: architektura wnętrz

W turystycznej Gdyni liczne kawiarnie i restauracje konkurują ze sobą między innymi architekturą wnętrz. Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się nawiązania do modernizmu, czyli stylu charakterystycznego dla Białego  Miasta. Władze Gdyni wspierają zresztą ten trend, od kilku lat organizowany jest konkurs na projekt apartamentu inspirowany lokalną tradycją, a podczas Weekendu Architektury zorganizowane jest zwiedzanie szlaku kulinarnych atrakcji.

Zaprojektowana przez Paulinę Czurak (pracownia architektoniczna Ideograf) architektura wnętrz kawiarni Cafe Corner kojarzy się z realizacjami z lat 30. XX wieku. Za wielkimi oknami jednej ze śródmiejskich kamienic ulokowana jest duża, jasna sala. We wnętrzu dominuje biel i szarości, uzupełnione jasnym kolorem drewna. Ten bezpieczny, trochę już opatrzony zestaw jest typowy dla popularnego minimalizmu. W gdyńskiej kawiarni został przełamany złocistymi dodatkami, przywodzącymi na myśl salony w stylu międzynarodowym. Lśniące metalicznie listwy dodają charakteru standardowym tablicom i kontuarowi. Projektantka zręcznie łączy faktury, zestawiając wzorzyste kamienne płyty, drewno o wyraźnym rysunku, miękką tapicerkę. Perspektywę salonu zamyka ceramiczna ściana. Kompozycja składa się z przeszło 2000 pieczołowicie ułożonych białych filiżanek. Wysunięte uszka dają światłocieniowy efekt.

Detale w aranżacji wnętrza

W wystylizowanym projekcie ważne są szczegóły; Cafe Corner ma logo wzorowane na typograficznych pracach z dwudziestolecia międzywojennego, pasujące do aranżacji wnętrza. Podobieństwo to zostało podkreślone przez wprowadzenie prac z epoki. Na ścianach między witrynami rozmieszczone są klasyczne plakaty ze złotego wieku Gdyni: Polacy na morze Bolesława Surałło-Gajduczeniego (1930) czy Linja Palestyńska Tadeusza Trepkowskiego (1935).


Cafe Corner (kawiarnia).
Projekt: Biuro architektoniczne Ideograf Paulina Czurak
Lokalizacja: ul. Świętojańska, Gdynia
Inwestor: prywatny, Beata Cieszyńska
Powierzchnia: 120 m kw
Realizacja: 2015
Fotografie: Tomasz Nowicki

Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Tomasz Nowicki, materiały prasowe Ideograf
Data publikacji: 28.07.2016 14:53

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.