archirama.pl

Co zobaczyć we Włoszech? Muzeum Egipskie w Turynie

Otwarte po pięciu latach modernizacji Muzeum Egipskie w Turynie ma drugą – po Kairze – najcenniejszą kolekcję egipskich starożytności na świecie, mieści się w pałacu z XVII wieku. Warto zobaczyć

Co zobaczyć we Włoszech? Muzeum Egipskie w Turynie po modernizacji

Muzeum Egipskie w Turynie po modernizacji

Fot: Pino & Nicola Dell'Aquila, materiały prasowe Pilkington

Najstarsze muzeum egipskie

Zaczątek świetnej dziś kolekcji uformowany został już w połowie XVII wieku na zlecenie Karola Emanuela III, króla Sardynii. Skromny zbiór ok. 300 obiektów zmienił się w wielką kolekcję w burzliwej epoce napoleońskiej. Wyprawa do Egiptu, kampania 1798 roku i badania przeprowadzone przez francuskich uczonych wywołały falę zainteresowania starożytnościami znad Nilu. Piramidy i skarabeusze nagle stały się modne. Na kolejne dekady zainteresowały też kolekcjonerów. Jednym z nich był Karol Feliks Sabaudzki. Władca zdecydował się na zakup przedmiotów zgromadzonych przez konsula generalnego w Egipcie, Bernarda Drovettiego, czyli człowieka mającego najlepszy dostęp do zabytków wydobywanych – dość barbarzyńskimi metodami – z pustynnych piasków. Zbiory stopniowo rosły, wzbogacane znaleziskami włoskich archeologów. Dziś muzeum może się pochwalić tak wyjątkowymi eksponatami, jak papirus uważany za najstarszą mapę na świecie, kompletna świątynia Totmesa II, dokumenty używane przez pierwszą osobę, która odczytała hieroglify, Jean-François Champolliona. Łącznie ekspozycja obejmuje przeszło sześć tysięcy obiektów, a kolejne 26 tysięcy spoczywa w magazynach.

Wnętrza muzeum

Museo Egizioma siedzibę w się w zaprojektowanym przez Guarino Guariniego pałacu z XVII wieku. Nad rzędami gablot można więc zobaczyć barokowe dekoracje, sztukaterie i freski zdobią sufity. Sama architektura wnętrz muzealnych pomieszczeń jest raczej prosta. Delikatne obiekty umieszczono w surowych bryłach gablot. Specjalne szkło (Pilkington OptiView™ Protect OW) sprawia wrażenie przezroczystego i delikatnego, ale to złudzenie. Szyby mają prawie 13 mm grubości, składają się z warstw szkła i ochronnej folii, niełatwo więc je rozbić.
Za najnowsze zmiany w muzeum odpowiada biuro Migliore+Servetto Architetti Associati z Mediolanu, w Polsce znane m.in. projektu ekspozycji Muzeum Fryderyka Chopina.


Autor: KZ
Zdjęcia: Pino & Nicola Dell'Aquila, materiały prasowe Pilkington
Data publikacji: 31.08.2015 14:48

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.