archirama.pl

Design na fotelu dentystycznym. Gabinet kusi nowoczesną aranżacją wnętrza

Co ma wspólnego architektura wnętrz, nowoczesne wzornictwo i stomatologia? Okazuje się, że dużo! Dobrze zaprojektowany przez architekta gabinet, który nie koniecznie kojarzy się z medycznym wnętrzem, może przełamać nasz strach przed dentystą i nakłonić do leczenia.

Gabinet ze stylowym designem

Kto powiedział, że wnętrze gabinetu dentystycznego musi być straszne? Oto stylowo urządzony gabinet z nowoczesnymi designerskimi meblami 

Fot: materiały prasowe

Takich placówek, które wyłamują się z konwencji zwykłego gabinetu przez cały 2011 rok szukali organizatorzy plebiscytu TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne 2011. Znaleźli w sumie 12 klinik od Katowic po Gdańsk, które zdaniem architektów, projektantów, dentystów i dziennikarzy idealnie przełamują stereotyp wnętrza dentysty. Zwycięzcę plebiscytu TOP DESIGN poznamy już 23 czerwca podczas gali w Warszawie. Plebiscyt TOP DESIGN organizowany jest już po raz drugi. W 2010 roku zwyciężyła klinika UNIDENT UNION z Wrocławia.

Ukryć fotel dentystyczny za designem

Dzisiejszemu dentyście nie wystarczy już tylko fotel i wiertło, nad ostatecznym kształtem gabinetu pracują architekci, plastycy, artyści, designerzy, a nawet floryści. Wszystko po to, aby zamienić nielubiane wnętrza gabinetów stomatologicznych, w miejsca przyjazne i niebudzące lęku. A jest, nad czym pracować, aż 43 proc. Polaków boi się panicznie dentysty! – Nowoczesne wzornictwo stało się dziś narzędziem, które łamie nasz strach przed dentystą.

>>Wnętrza biurowe. Zobacz jak urządzić biuro w stylu garażu

Obecnie wchodząc do gabinetów coraz częściej zamiast zielonej kafelki i linoleum możemy zobaczyć meble Philippe Starcka, dzieła sztuki współczesnej na ścianach, ciekawą identyfikację i typografię, wnętrza zaprojektowane przez młodych i zdolnych architektów, którzy nie tylko nadają im niezwykłą przestrzeń, ale także dzięki swoim projektom eliminują to, co najbardziej nielubiane w gabinetach – zapach dentysty i dźwięk wiertła – mówi Małgorzata Wasio-Malinka, dyrektor marketingu Dental Depot Wasio, organizatora TOP DESIGN.

Wnętrze robi różnicę

Dlatego, co roku także jedna z klinik nagradzana jest statuetką TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne. W zeszłym roku nagroda trafiła w ręce wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa. Zdaniem właścicielki placówki, to właśnie design i architektura może rozwiązać poważny problem, jakim jest dentofobia Polaków. - Gabinety i kliniki stomatologiczne przechodzą w ostatnim czasie prawdziwą metamorfozę. Za sprawą nowoczesnego wzornictwa ich wnętrza przestają przypominać zimne, kliniczne aranżacje. Pacjenci czują się w nich bezpiecznie i wygodnie.

>>Zobacz wnętrze nowego Starbucksa na wrocławskim Rynku

Design działa odstresowująco i jest metodą na walkę z dentofobią. Coraz więcej gabinetów w Polsce zdaje sobie z tego sprawę – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, właścicielka UNIDENT UNION. Zdaniem architekt Patrycji Zaczyńskiej, taki konkurs ma jeszcze jedno ważne zadanie do spełnienia. - Konkurs Top Design wspiera silny wizerunek gabinetów stomatologicznych w Polsce. Promując nowoczesny design oraz pokazując jego szeroki wpływ na różne aspekty naszego życia podnosimy świadomość znaczenia estetyki w naszym otoczeniu. Dzięki takim działaniom dobry design staje się zaraźliwy – mówi.

– Myśląc o gabinecie widzimy wciąż paskudny fotel, białe i nijakie wnętrze. To przeszłość, dziś gabinety w Polsce wzorują się na tym, co spotykamy w Nowym Jorku, Londynie czy Mediolanie. Coraz częściej powstają w loftach, do pracy nad nimi angażuje się znane pracownie architektoniczne, wyposaża się je w meble włoskich firm, a wszystko po to, żeby pacjent powiedział, że u dentysty, nie ma już jak u dentysty kiedyś – śmieje się Wasio-Malinka.

Autor: Dental Depot Wasio, Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 21.06.2012 09:48

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.