Dekoracja wnętrza biurowca Amot Atrium Tower, zaprojektowanego przez architekta Moshego Zura w dzielnicy biznesowej Diamond Exchange w izraelskim mieście Ramat Gan stała się dominującym elementem krajobrazu rozwijającego się regionu miasta. Niesamowita rzeźba wykonana z drewna tulipanowca amerykańskiego została zaprojektowana przez Odeda Halafa.
Rzeźba z drewna, która pełni funkcję użytkową
W holu wejściowym przestronnego wieżowca pojawiła się rzeźba, która w dominujący i spektakularny sposób „owinęła” schody. Od razu realizacja została porównana to tornada. W założeniu schody miały być pozbawione wszelkich widocznych wsporników, a swoim kształtem rzeczywiście miały przypominać tornado.
Drewniana architektura we wnętrzu biurowca
Do projektu nietypowych schodów wybrano drewno tulipanowca amerykańskiego. Na jego plus wpływała barwa – wybrano aż 12 odcieni drewna. Dodatkowo ten rodzaj drewna spełniał wszelkie wymogi techniczne. Zgodnie z projektem, na strukturę schodów składają się dwa połączone elementy, metalowy szkielet i rzeźbiona w drewnie obudowa. Drewniane tornado rozpoczyna się na parterze i zawija się w górę ku antresoli na pierwszym piętrze – ok. 14 m. Pracując nad projektem, Gelfand wymyślił system ciągłych drewnianych profili – pozornie płynnych i elastycznych, w rzeczywistości sztywnych i stabilnych.
Drewniane schody o nieposkromionym wyglądzie
Montaż schodów trwał 4 miesiące i wymagał od montażystów nie lada precyzji. Konstrukcja sprawiająca wrażenie elastycznej i wątłej, w rzeczywistości jest bardzo stabilna i poparta komputerowymi wyliczeniami.
Niepowtarzalne schody w jedynym takim biurowcu
Amot Atrium Tower ma 158 m wysokości i 38 pięter powierzchni handlowej. Budynek jako pierwszy w Izraelu otrzymał platynowy certyfikat środowiskowy LEED. Oznacza to, że osiągnął najwyższy możliwy poziom zgodności z gospodarką zrównoważoną i wydajności materiałowej. Instalacja o charakterze organicznym w foyer pasuje tu zatem idealnie. Pracując z tulipanowcem amerykańskim, materiałem stosunkowo lekkim i o wysokim wskaźniku wytrzymałości do masy, Halaf i Gelfand stworzyli nietuzinkową konstrukcję.
