archirama.pl

Drewniana architektura we wnętrzu biurowca

Drewniane elementy aranżacji wnętrz są ostatnio bardzo popularne. Jednak spektakularne schody, jakie znalazły się we wnętrzu izraelskiego biurowca budzą, przynajmniej w naszym odczuciu, pewne kontrowersje. A Wy co sądzicie o tej realizacji?

Nietypowe schody we wnętrzu biurowca

Kształt schodów miał przypominać tornado

Fot: Itay Sikolski

Dekoracja wnętrza biurowca Amot Atrium Tower, zaprojektowanego przez architekta Moshego Zura w dzielnicy biznesowej Diamond Exchange w izraelskim mieście Ramat Gan stała się dominującym elementem krajobrazu rozwijającego się regionu miasta. Niesamowita rzeźba wykonana z drewna tulipanowca amerykańskiego została zaprojektowana przez Odeda Halafa.

Rzeźba z drewna, która pełni funkcję użytkową

W holu wejściowym przestronnego wieżowca pojawiła się rzeźba, która w dominujący i spektakularny sposób „owinęła” schody. Od razu realizacja została porównana to tornada. W założeniu schody miały być pozbawione wszelkich widocznych wsporników, a swoim kształtem rzeczywiście miały przypominać tornado.

Drewniana architektura we wnętrzu biurowca

Do projektu nietypowych schodów wybrano drewno tulipanowca amerykańskiego. Na jego plus wpływała barwa – wybrano aż 12 odcieni drewna. Dodatkowo ten rodzaj drewna spełniał wszelkie wymogi techniczne. Zgodnie z projektem, na strukturę schodów składają się dwa połączone elementy, metalowy szkielet i rzeźbiona w drewnie obudowa. Drewniane tornado rozpoczyna się na parterze i zawija się w górę ku antresoli na pierwszym piętrze – ok. 14 m. Pracując nad projektem, Gelfand wymyślił system ciągłych drewnianych profili – pozornie płynnych i elastycznych, w rzeczywistości sztywnych i stabilnych.

Drewniane schody o nieposkromionym wyglądzie

Montaż schodów trwał 4 miesiące i wymagał od montażystów nie lada precyzji. Konstrukcja sprawiająca wrażenie elastycznej i wątłej, w rzeczywistości jest bardzo stabilna i poparta komputerowymi wyliczeniami.

Niepowtarzalne schody w jedynym takim biurowcu

Amot Atrium Tower ma 158 m wysokości i 38 pięter powierzchni handlowej. Budynek jako pierwszy w Izraelu otrzymał platynowy certyfikat środowiskowy LEED. Oznacza to, że osiągnął najwyższy możliwy poziom zgodności z gospodarką zrównoważoną i wydajności materiałowej. Instalacja o charakterze organicznym w foyer pasuje tu zatem idealnie. Pracując z tulipanowcem amerykańskim, materiałem stosunkowo lekkim i o wysokim wskaźniku wytrzymałości do masy, Halaf i Gelfand stworzyli nietuzinkową konstrukcję.

Autor: Questia PR - materiały prasowe
Zdjęcia: Itay Sikolski
Data publikacji: 19.12.2016 11:57

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.