archirama.pl

Futurystyczna restauracja w Łodzi – aranżacja wnętrz z ciętej sklejki

Nowa restauracja przy Piotrkowskiej w Łodzi projektu warszawskiego zespołu projektowego xm3 oszołamia płynnością form. Jej aranżacja przypomina wnętrze łodzi albo… wieloryba. Bogactwo architektury wnętrz lokalu uzyskano w prosty sposób. Wrażenie plastycznej masy tworzą bowiem pasy z przyciętej niedrogiej sklejki

aranżacja wnętrz restauracji

Efektowna aranżacja wnętrz restauracji „zmianatematu” w Łodzi przy Piotrkowskiej. Projekt: grupa projektowa xm3

Fot: Paulina Sasinowska (smileUPyourself), Mateusz Wójcicki

Piotrkowska, niegdyś najsłynniejsza ulica w Polsce, salon Łodzi, od kilku lat przeżywa spory regres. Dziś życie miasta znanego z filmowej „Ziemi Obiecanej” koncentruje się w centrach handlowych, w tym w największym z nich – w Manufakturze. Jednak Piotrkowska wciąż jeszcze potrafi czymś zaskoczyć. W tym roku otwarto tam restaurację „zmianatematu”, której wystrój wnętrz może zadowolić najbardziej wybrednych estetów.

Lokal powstał w parterze typowej neoklasycznej kamienicy. Jednak aranżacja wnętrz restauracji jest w zupełnym kontraście do szacownego frontu. W środku króluje bowiem surowy industrial korespondujący z poprzemysłowym klimatem Łodzi, ale i tym co ma się dziać w restauracji. Jej właściciele chcą bowiem stworzyć miejsce otwarte na wszelkiego rodzaju działania artystyczne, wystawy, spotkania z artystami, happeningi. Poprosili więc architektów o zaprojektowanie takiej przestrzeni, która by mogły pomieścić różnego typu imprezy.

Młodzi architekci z warszawskiego zespołu projektowego xm3 oczyścili wnętrza z dziesięcioleci naleciałości, aż dotarli do surowej konstrukcji budynku. To ona stała się punktem wyjścia do całego projektu.

Na surowych tynkach i podłodze z betonu pojawiła się huba, rzeźbiarska narośl, która tworzy cały charakter wnętrza. Formują ją pasy z ciętej frezem sklejki świerkowej, których krawędzie mają płynną linię. Do wygenerowania całej aranżacji wnętrza architekci korzystali z komputerowego oprogramowania Rhino/Grasshopper. Narośli spływa z sufitu tworząc w centrum restauracji kontuar baru, ten z kolei płynnie przechodzi w długą ławkę.

Ze sklejki wykonane są także stoliki kawowe, których rzeźbiarskość może nasuwać skojarzenia z Metropol Parasol w Sewilli (gigantyczne przykrycie placu projektu Jurgena Mayera). Co ciekawe pomysłowe meble od xm3 wykonane są bez żadnego spoiwa. Konstrukcja powyginanego rusztu stolików zakleszcza się na własnych elementach, a sztywność utrzymana jest poprzez nałożenie na nie tafli szkła hartowanego.

Przemysłowy charakter wnętrzom nadają także instalacje poprowadzone na ścianach w stalowych, czarnych osłonach. Także oświetlenie  ma industrialny, bezpretensjonalny charakter.

Choć architektura wnętrz restauracji „zmianatematu” projektu xm3 przypomina bardzo restaurację Banq Restaurant w Bostonie (projektu Office dA) to jednak jest ciekawym przykładem na efektowną aranżację przy skromnym budżecie. Oby więcej tak dobrze zaprojektowanych lokali na Pietrynie!

Restauracja: „zmianatematu.”, Piotrkowska 144, Łódź

Autorzy:  xm3
Zespół Projektowy: Maciej Kurkowski, Julian Nieciecki, Mateusz Wójcicki
Inwestor: Eudezet S.C.

Powierzchnia całkowita: 104 m2
Powierzchnia użytkowa: 62 m2
Kubatura: 369 m3
Projekt: 2010
Realizacja: 2011

Grupa xm3

Grupa projektowa xm3 (iks metrów sześciennych)to zespół współpracujących ze sobą osób w różnym składzie. Działają na polu architektury, architektury wnętrz, małych form architektonicznych, grafiki oraz wizualizacji. Do ważniejszych osiągnięć xm3 można zaliczyć: Wyróżnienie w konkursie na Plac Trzech Krzyży w Warszawie (razem z Marek Rytych Architekt), II nagroda w konkursie urbanistycznym „Wielkomiejska Piotrkowska” oraz II nagroda (brak pierwszej) w konkursie „Piotrkowska Obiecana”.

Autor: TM
Zdjęcia: Paulina Sasinowska (smileUPyourself), Mateusz Wójcicki
Data publikacji: 5.09.2011 11:06

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.