archirama.pl

Gdyńskie apartamenty: architektura wnętrz

Projekty apartamentów w Gdyni – inspirowanych modernizmem, ale współczesnych – prezentowane są na wystawie pokonkursowej zorganizowanej przez Agencję Rozwoju Gdyni

Salon w Gdyni - przedszkole. Architektura wnętrz

Wnętrze gdyńskiego apartamentu zaprojektowano jako przestrzęń wielofunkcyjną; prywatny salon wieczorem i sala zabaw w dzień. Projekt: CGL

Fot: Agencja Rozwoju Gdyni - materiały prasowe

Weekend Architektury w Gdyni

Stałym punktem w programie Weekendu Architektury w Gdyni jest rozstrzygnięcie konkursu na projekt gdyńskiego apartamentu. Zgodnie z regulaminem architektura wnętrz ma być lokalna, kojarząca się z miejscowymi rozwiązaniami, a więc przede wszystkim modernizmem w jego różnych odmianach. Celem nie jest jednak tworzenie „muzealnych” wnętrz, powtarzających stare rozwiązania, tylko twórcze rozwinięcie modernistycznych pomysłów. W tegorocznej, szóstej edycji Weekendu projektantom pozostawiono dużą swobodę, nie krępowały ich narzucony z góry plan ani budżet – w poprzedniej edycji konkursu, której tematem była współczesna czynszówka, czynnik ekonomiczny był istotny.

Konkurs architektoniczny

Poza przygotowaniem projektu, tj. planu i wizualizacji mieszkania, architekci mieli też opisać funkcjonowanie zaplanowanej przez siebie przestrzeni. Częścią pracy była więc opowieść o mieszkańcach, którym służy apartament.


Główną nagrodę otrzymali projektanci z pracowni CGL. Biuro specjalizuje się we wnętrzach przedszkoli, znajomość tematu architekci wykorzystali także w konkursie. Docelowym użytkownikiem mieszkania jest nauczycielka (50 lat) prowadząca w swoim mieszkaniu punkt opieki dziennej dla kilkuosobowej grupy dzieci.  Salon zaprojektowany został jako wielofunkcyjna przestrzeń; w dzień jest otwartym pomieszczeniem, większość mebli ukrywa się w zabudowie. Wieczorem to samo pomieszczenie może służyć jako tradycyjny salon z kanapą i telewizorem. Wystrój kojarzy się trochę z dawną szkołą. Jest parkiet w jodełkę, boazeria, dużo drewna zestawionego z białą powierzchnią ścian.

Jury przyznało dwie II nagrody ex equo. Jedną z nich odebrał zespół w składzie Martyna Florkiewicz, Aleksandra Józefiak, Paulina Kubiak. Wizualizacje pokazują wnętrze chłodne, pełne przecinających się prostych linii, utrzymane w jasnych kolorach. Apartament przeznaczono dla młodego projektanta, który może sobie pozwolić na duże mieszkanie w nowym budynku, z przeszkloną w całości ścianą salonu.
Równorzędną II nagrodę otrzymały Anna Orchowska i Agata Karolczuk. Projektantki zdecydowały się na przygotowanie projektu wnętrza do konkretnego budynku, gmachu Bankowca w centrum Gdyni. Modernistyczny apartament ma amfiladowy układ i klasyczny wystój.

Salon w bunkrze

Również III nagroda przyznana została ex equo dwóm zespołom. Pierwszy, czyli Wioletta Chmielewska oraz Jakub Bałanda sięgnął do luksusowych wnętrz tzw. stylu międzynarodowego, łączącego modernizm i art deco.  W skrócie – dużo ozdobnego kamienia, polerowany mosiądz, skórzane meble. Wnętrze reprezentacyjne, choć nieco bezosobowe, jak z luksusowego hotelu.
Projektanci z Formativ nadesłali projekt adaptacji bunkra na gdyńskiej plaży. Betonowa bryła pozostała na plaży jako pamiątka wojenna. Autorzy proponują dodanie do niej szklanych ścian i dachu. Wnętrze mieści wyłącznie hamak; to raczej schron niż salon w tradycyjnym sensie.
Wszystkie projekty nadesłane na konkurs architektoniczny zostały zaprezentowane w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.


Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Agencja Rozwoju Gdyni - materiały prasowe
Data publikacji: 30.08.2016 14:22

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.