archirama.pl

Home staging czyli aranżacja wnętrz na sprzedaż lub wynajem. Nowy zawód dla dekoratorów i architektów wnętrz?

Czy home staging, czyli odpowiednia aranżacja wnętrza na sprzedaż to nowe zajęcie dla dekoratorów i architektów wnętrz? Co to właściwie jest home staging? Galeria zdjęć

Home staging czyli aranżacja wnętrz na sprzedaż lub wynajem. Nowy zawód dla dekoratorów i architektów wnętrz?
Fot: Radosław Wojnar

Sprzedaż bądź wynajem mieszkania to obecnie duży problem dla wielu właścicieli nieruchomości. Mimo dobrej lokalizacji, atrakcyjnej ceny i oferty umieszczonej w każdym portalu o nieruchomościach trudno znaleźć kupca. Aby uatrakcyjnić oferowane wnętrze, na polskim rynku pojawiła się nowa usługa, home staging.

Home staging – aranżacja wnętrz na sprzedaż

Home Staging to w rzeczywistości profesjonalna aranżacja wnętrza - przygotowanie i odpowiednia prezentacja sprzedawanej lub wynajmowanej nieruchomości. Poprzez drobne zabiegi poprawienia wyglądu mieszkania, osoby zajmujące się home stagingiem są w stanie uwydatnić dobre cechy i zamaskować te elementy wnętrza, które mogą mieć negatywny wpływ na decyzję klientów. Home staging to najczęściej drobne i niedrogie zmiany w aranżacji wnętrza takie jak odmalowanie mieszkania, porządki, drobne naprawy,  przemeblowanie czy „doświetlenie” wnętrza. Bardzo istotna w home stagingu jest także rola dodatków takich jak poduszki, kwiaty, narzuty na łóżkach. Wszystko oczywiście musi być spójne kolorystycznie i stylistycznie.

Home staging – aranżacja wnętrz i odpowiednia fotografia

Home staging to usługa, która jest pomocna już na etapie przygotowywania oferty fotograficznej sprzedawanej nieruchomości - pierwsza styczność klienta to zazwyczaj ogłoszenie w agencji nieruchomości bądź na portalu internetowym. W większości przypadków to także banalny fakt, jak dobrze zrobione zdjęcie decyduje, o tym że klient zainteresuje się ofertą. Na większości portali ogłoszeniowych zdjęcia są ciemne, nieciekawe, a ujęcia nie pokazują zbyt wiele. Dlatego też home staging to nie tylko zmiana aranżacji wnętrza nieruchomości na sprzedaż czy wynajem ale również odpowiednie sfotografowanie tej zmiany.

Home staging – nowe zajęcie dla dekoratorów i architektów wnętrz?

Usługa home staging wywodzi się z USA. Tam w latach 70. XX wieku Barbara Schwarz, właścicielka firmy projektującej wnętrza – odkryła jak ważna  w procesie sprzedaży jest aranżacja wnętrza, czyli odpowiednia prezentacja nieruchomości. Okazało się, że właściwa aranzącja wnętrz ma ogromny wpływ na szybkość sprzedaży oraz uzyskaną za nieruchomość cenę. Od tamtego czasu techniki home stagingu są popularnym narzędziem w procesie sprzedaży nieruchomości na rynkach zachodnich.  Badania z rynku amerykańskiego wskazują, że korzystając z pomocy usługi home staging transakcje sprzedaży nieruchomości przyspieszone są nawet o 40 procent.

Home staging – nowe zajęcie dekoratorów i architektów wnętrz?  

Home staging nie jest zajęciem tylko dla dekoratorów czy architektów wnętrz. - Tę usługę  przedstawia się jako przeciwieństwo działalności architektów i stylistów – mówi Dominika Dąbrowska z pracowni Sceny Domowe - Architekt dopasowuje wnętrze pod gust mieszkańców czy właścicieli, proponuje rozwiązania dostosowane do ich stylu życia. Rolą home stagera zaś jest wręcz "depersonalizacja" wnętrza, czyli takie zaaranżowanie przestrzeni, które będzie neutralne i trafiające w gust większego grona. Jak twierdzi Dominika Dąbrowska home stager jest nowym zawodem, a znani profesjonaliści z branży niewiele mają wspólnego z dekoratorami czy architektami wnętrz. - Owszem zdarza się, że architekci swoją usługę poszerzają o home staging ale nawet oni podkreślają, że to zdecydowanie coś innego – tłumaczy współwłaścicielka pracowni Sceny Domowe.

Zdjęcia: Scenydomowe.pl, Radosław Wojnar
Data publikacji: 27.03.2013 16:20

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.