archirama.pl

Interaktywny sklep z winami – eleganckie drewniane wnętrze z wyjątkową ekspozycją butelek

Dystrybutor wina Mistral zlecił pracowni architektonicznej Studio Arthur Casas projekt sklepu z winami, który przybliżyłby użytkownikom świat tego szlachetnego alkoholu. Drewniane wnętrze w połączeniu z ciemnym jak butelka wina szkłem i interaktywnymi ekranami tworzą klasyczną a jednocześnie nowatorską architekturę wnętrz

Sklep z winami projektu Studio Arthur Casas - klasyka i technologia w drewnianym wnętrzu  fot. Studio Arthur Casas

Sklep z winami projektu Studio Arthur Casas - klasyka i technologia w drewnianym wnętrzu

fot. Studio Arthur Casas

Współczesny sklep z winami – klasyka i technologia

Wino kojarzy się z klasyką, szykiem i elegancją. Wielbiciele tego trunku to pasjonaci, wrażliwi na smak i estetykę. Sklep w winami, szczególnie tymi z wyższej półki, powinien być zatem odzwierciedleniem swoich produktów. Do tej pory firma Mistral sprzedawała wina za pośrednictwem internetu, jednak to osobisty kontakt z alkoholem jest w stanie zadowolić prawdziwych koneserów. Przedsiębiorstwo postanowiło więc zainwestować w piękne, drewniane wnętrze, które będzie w stanie opowiedzieć historię każdej butelki.

Nową architekturę wnętrz sklepu powierzono architektom ze Studio Arthur Casas. Sklep zajmuje powierzchnię 100 mkw. Jest to stosunkowo niewielka przestrzeń biorąc pod uwagę zakres programu. W jego skład wchodzi strefa ekspozycji, piwnica, magazyn, miejsce do degustacji wina a nawet interaktywna galeria i czytelnia! Piwnica ma swój własny system klimatyzacji, który pozwala na przechowywanie cennych, rzadkich win. Wystająca ze ścian ekspozycja butelek to nie tylko produkty na sprzedaż, ale przy okazji ciekawa forma aranżacji sklepu.

Opływowy kształt wyposażenia wnętrz obrazuje zmysłowość jednego z najstarszych gatunków alkoholu na świecie. Ciemne, nieprzezierne szkło odgradzające pomieszczenia przypomina szkło butelki do wina. Czarny, lustrzany pas, który zawieszony jest nieco ponad poziom wzroku, skrywa kilkanaście ekranów. Na ich powierzchni wyświetlane są informacje dotyczące poszczególnych win.

Interesującym elementem w drewnianym wnętrzu sklepu jest interaktywny stół. Informacje jakie wyświetlanae są na powierzchni blatu to m.in. karta proponowanych w danym miesiącu win. W blacie ukryty jest także czujnik, który pozwala na odczytywanie informacji o danej butelce. Wystarczy postawić wino w odpowiednim miejscu aby dowiedzieć się np. czy jest słodkie, czy wytrawne. Uzyskamy również informację o tym, z jakim jedzeniem najlepiej spożywać dany trunek, skąd pochodzi wino, jaki jest jego rocznik oraz kto jest producentem.

Naszym celem było stworzenie wnętrza, które zaprasza do poznania unikalnej zawartości każdej butelki. Linia krzywa, po której poprowadzone zostały ściany i półki prowadzi stopniowo do poszczególnych przestrzeni. Podświetlenie sufitu i zawieszone poniżej butelki „podążają” za kształtem krzywej tworząc eleganckie i dyskretne miejsce – mówią projektanci sklepu ze Studio Arthur Casas.

Przestrzeń do degustacji wina znajduje się na antresoli. Umieszczono tam również dwa stoły, których wielkość można regulować zależnie od liczby gości. Sklep wyposażono w elegancką linię krzeseł z kolekcji Bo Bardi. Mimo wszechobecnych win, ustawionych jedno przy drugim, nie jest to przestrzeń monotonna, ponieważ grupy butelek wyeksponowane są na różne sposoby. Architektura  wnętrz sklepu jest zgodna z kontekstem, natomiast przestrzeń to rzeczywiście - opowieść o winie.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 3.10.2014 13:26

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.