Pokój ucznia jest miejscem o tyle specyficznym, że na raz spełniać musi bardzo wiele funkcji. Jeśli nie dysponujemy większą powierzchnią, jego prawidłowe urządzenie może przysparzać poważnych trudności. Dlatego też zacząć trzeba od zdecydowania, co w pokoju ucznia musi znaleźć się przede wszystkim, dopiero później zając się dodawaniem akcesoriów i dekoracji wnętrza.
Warto jest podzielić pokój na trzy, nieformalne strefy: nauki, odpoczynku oraz zabawy – miejsce spotkań. Wyraźne rozdzielenie tych miejsc będzie zwiększało efektywność działania na każdym z wymienionym pól. Pomieszanie stref skutkuje zasypianiem nad podręcznikiem czytanym w łóżku, czy naturalną zmianą przeznaczenia biurka z miejsca pracy - na garderobę.
Jakie meble powinny wchodzić w wyposażenie miejsca pracy ucznia? Zakup biurka – jako głównego miejsca przy którym będzie koncentrowała nauka, jest najważniejszą decyzją. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest kupno biurka regulowanego, które będzie zmieniało swoją wysokość wraz z rosnącym dzieckiem. To samo tyczy się krzesła. Regulowane krzesło ułatwi dziecku zachowanie odpowiedniej pozycji podczas nauki i będzie kształciło w nim prawidłowe nawyki podczas pracy. Jeśli planujemy postawić na biurku komputer, zadbajmy o to, by było odpowiednio głębokie. Minimalna odległość, w jakiej twarz osoby pracującej na komputerze powinna znajdować się od ekranu monitora to 45 cm, optymalną odległością jest 75 centymetrów.
>> Zobacz nową kolekcję IKEA 2013! Co nowego w IKEA?
W efektywnej pracy bardzo ważny jest również dobry dostęp do światła. Idealną sytuacja jest ta, w której dostęp do światła dziennego jest zagwarantowany przez większą część dnia, a źródło światła sztucznego nie odbija się od ekranu monitora.
Po zaaranżowaniu najważniejszego miejsca w pokoju ucznia - miejsca pracy, można wraz z dzieckiem popuścić wodze fantazji i stworzyć miejsce, które będzie podobało się nie tylko rodzicom, ale również dzieciom.
