archirama.pl

Kanadyjska sauna. Bryła bez kantów

Wewnątrz prostopadłościennego budynku kryje się architektura wnętrz jakby ukształtowana przez spływający lodowiec. Saunę Grotto zaprojektowała pracownia Partisans

Wnętrze sauny Grotto w Kanadzie

Trudno mówić o architekturze wnętrz sauny; całe pomieszczenie jest właściwie jednym przedmiotem

Fot: www.partisanprojects.com

Zatoka Gregoriańska to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Kanady, nie bez przyczyny nazywany krainą trzydziestu tysięcy wysp, z niewielką tylko przesadą. Morze usiane jest niewielkimi wysepkami, w większości porośniętymi lasem i pełnymi pobrużdżonych skał. To pejzaż w stylu skandynawskim, ukształtowany przez lodowiec i morze.

Skandynawski rodowód ma też budynek zaprojektowany przez architektów z pracowni Partisans. Sauna, jak każe obyczaj wybudowana została z drewna. Od zewnętrz wygląda raczej surowo i skromnie. Ciemny prostopadłościan z surowego drewna wybudowany został na samym brzegu wyspy. Płaski dach służy jako taras i punkt widokowy. Ale to, co najbardziej zasługuje na uwagę, ukryte zostało we wnętrzu.

Jeśli bryła ma geometryczny kształt, to we wnętrzu trudno znaleźć choćby jedną prostą linię. Wszystkie płaszczyzny płynnie łączą się ze sobą, jakby uformowała je woda i lód. Okno i świetlik w dachu mają kształt nieco nieregularnych owali, krawędzie siedzisk i framugi drzwi zostały wyoblone. Całość kojarzy się z bardziej rozrzeźbioną wersją słynnego Pawilonu Renifera zaprojektowanego przez biuro Snøhetta dla Parku Narodowego Dovrefjell w Norwegii.

Bryła i wnętrze

Choć sauna sprawia wrażenie wyrzeźbionej z wielkiego kawałka drewna, zbudowana została z precyzyjnie połączonych elementów. Całą powierzchnię wnętrza pokrywają panele z drewna cedru. Pierwszym etapem prac były dokładne pomiary na miejscu. Na podstawie skanów projektanci wykonali dziesiątki wariantów budynku, tak, by stał się przedłużeniem otaczających go skał. Następnie wykonano model, a wreszcie wyprodukowano wszystkie elementy. W ramach testów całość złożono w Toronto, a następnie rozmontowaną saunę przewieziono na wyspę. Montaż i prace wykończeniowe w budynku zajęły trzy tygodnie.   

Budynek został nagrodzony w konkursie A’ Design Competition 2014-2015.

Grotto Sauna
Lokalizacja: Zatoka Gregoriańska, Kanada
Autorzy: Partisans
Realizacja: 2014
Powierzchnia: 73,2 mkw
Wymiary bryły: 6 x12,2 m
Fotografie: Jonathan Friedman

Autor: KZ
Zdjęcia: www.partisanprojects.com
Data publikacji: 13.01.2016 14:25

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.