archirama.pl

Kartonowa bryła, czyli domy i meble dla bezdomnych

Nowoczesna architektura, dom i meble z papieru –  to propozycja Jerzego Łątki. Celem jest stworzenie tanich, funkcjonalnych wnętrz i pomoc osobom bezdomnym. Czy bryła z papieru może się sprawdzić w polskim klimacie? 

Papierowy dom treningowy. Bryła z papieru, papierowe meble

Karton ekskluzywny tanio wynajmę! O papierowych schronieniach dla bezdomnych opowiada Jerzy Łątka

Kartonowe meble dla bezdomnych


Bryła z papieru. Wewnątrz mieszkanie


Domy z lekkimi, papierowymi ściankami kojarzą się z tradycyjną architekturą Japonii. Z papieru jako materiału budowlanego korzysta współczesny architekt Shigeru Ban; ale czy papierowe domy mają szansę powstać w Polsce?  
Jerzy Łątka, doktorant Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, przekonuje, że kartonowe bryły mają przyszłość w polskiej architekturze. Projektant w 2007 roku  ze swoim promotorem prof. Zbigniewem Baciem, założył Koło Naukowe Humanizacja Środowiska Miejskiego.  Koło prowadziło między innymi warsztaty o projektowaniu dla osób niepełnosprawnych „Architektura dla Wszystkich” i zorganizowało projekt „Papier jako tworzywo architektoniczne”.
Zdaniem projektanta, papier jako tworzywo tanie, lekkie, łatwe w obróbce, a przede wszystkim łatwe w obróbce, ma szansę znaleźć wiele zastosowań w nowoczesnej architekturze. Kartonowe domy mogą być schronieniami dla ofiar klęsk żywiołowych, a także lokalami dla osób wykluczonych społecznie. Bryła z papieru może stać się treningowym domem, pomagającym w wyjściu  z bezdomności.

Czy dom z papieru nie spali się albo nie rozpuści w deszczu?


O problemach i możliwościach wykorzystania papieru w nowoczesnej architekturze Jerzy Łątka opowie 21 lutego 2014 na kolejnym spotkaniu z cyklu Projektanci o Projektowaniu. Czy papierowe konstrukcje są w stanie przetrwać w naszych warunkach atmosferycznych? Jakie są perspektywy projektowania prospołecznego w Polsce? Jak wygląda rozwój architektury pomocowej na świecie? Na te i inne pytania odpowie w czasie spotkania sam projektant.Karton ekskluzywny tanio wynajmę! O papierowych schronieniach dla bezdomnych. Jerzy Łątka
Cykl spotkań Projektanci o Projektowaniu.
21 lutego 2014, 18.00
Galeria Wnętrz DOMAR, POP-UP GALLERY, poziom 2
ul. Braniborska 14, Wrocław

Data publikacji: 18.02.2014 14:06

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.