
Bryła z papieru. Wewnątrz mieszkanie
Domy z lekkimi, papierowymi ściankami kojarzą się z tradycyjną architekturą Japonii. Z papieru jako materiału budowlanego korzysta współczesny architekt Shigeru Ban; ale czy papierowe domy mają szansę powstać w Polsce?
Jerzy Łątka, doktorant Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, przekonuje, że kartonowe bryły mają przyszłość w polskiej architekturze. Projektant w 2007 roku ze swoim promotorem prof. Zbigniewem Baciem, założył Koło Naukowe Humanizacja Środowiska Miejskiego. Koło prowadziło między innymi warsztaty o projektowaniu dla osób niepełnosprawnych „Architektura dla Wszystkich” i zorganizowało projekt „Papier jako tworzywo architektoniczne”.
Zdaniem projektanta, papier jako tworzywo tanie, lekkie, łatwe w obróbce, a przede wszystkim łatwe w obróbce, ma szansę znaleźć wiele zastosowań w nowoczesnej architekturze. Kartonowe domy mogą być schronieniami dla ofiar klęsk żywiołowych, a także lokalami dla osób wykluczonych społecznie. Bryła z papieru może stać się treningowym domem, pomagającym w wyjściu z bezdomności.
Czy dom z papieru nie spali się albo nie rozpuści w deszczu?
O problemach i możliwościach wykorzystania papieru w nowoczesnej architekturze Jerzy Łątka opowie 21 lutego 2014 na kolejnym spotkaniu z cyklu Projektanci o Projektowaniu. Czy papierowe konstrukcje są w stanie przetrwać w naszych warunkach atmosferycznych? Jakie są perspektywy projektowania prospołecznego w Polsce? Jak wygląda rozwój architektury pomocowej na świecie? Na te i inne pytania odpowie w czasie spotkania sam projektant.
Karton ekskluzywny tanio wynajmę! O papierowych schronieniach dla bezdomnych. Jerzy Łątka
Cykl spotkań Projektanci o Projektowaniu.
21 lutego 2014, 18.00
Galeria Wnętrz DOMAR, POP-UP GALLERY, poziom 2
ul. Braniborska 14, Wrocław