archirama.pl

Kawalerka dla singla. Ukryta sypialnia, łazienka i kuchnia na szynach

Zaprezentowana na ostatnim gdyńskim Weekendzie Architektury kawalerka M-Sześcian to propozycja zdecydowanie dla singla. Miniaturowe wnętrze kawalerki dla singla można dowolnie modyfikować dzięki umieszczonemu na szynach module połączonej kuchni i łazienki. Zobacz ciekawą architekturę wnętrza kawalerki M-Sześcian. 

Pracownia i prysznic obok siebie

Nietypowa aranżacja wykorzystuje każdy skrawek przestrzeni małego mieszkania

Fot: Pracownia 111

Jak urządzić 22 metrową kawalerkę? Takie zadanie postawili projektantom organizatorzy gdyńskiego Weekendu Architektury. Pracownia 111 zaproponowała dość futurystyczną wizję - ruchomy moduł o wymiarach 2,4/2,4/2,4 metry kwadratowe, w którym znajduje się łazienka i kuchnia (dodatkowo można ją schować za lekkim parawanem). Idealne rozwiązanie dla singla.

Kawalerka dla singla

W ciągu dnia pozwala na schowanie sypialni i powiększenie salonu, by wieczorem – zmniejszając salon, otworzyć sypialnie/pracownię. Projekt ciekawy, ale czy możliwy do wykonania? O to zapytaliśmy samych projektantów.

 - Koncept Kawalerki Pana Singla nie jest opracowaniem projektowym w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Nie jest to wynik zlecenia, a naszym celem nie było opracowanie dokumentacji wykonawczej/warsztatowej/produkcyjnej – pisze o projekcie Pracowni 111 Tomasz Miąskiewicz. - Jest to raczej pomysł mający prowokować do dyskusji o granicach między meblem, pomieszczeniem i urządzeniem/wyposażeniem w skrajnie ograniczonej, teoretycznie "nierozwiązywalnej" przestrzeni – dodaje.

Jednak jak zapewniają projektanci, sam pomysł jest możliwy do realizacji.

- Uważamy, że istnieją dzisiaj możliwości technologiczne umożliwiające skonstruowanie takiego urządzenia (patrząc np. na najnowszy hit firmy Duravit - zintegrowaną saunę-kapsułę, wstawianą do salonu kąpielowego jak mebel - można odnieść wrażenie, że wielcy producenci luksusowych urządzeń sanitarnych zaczynają wdrażać podobne idee). Osobną, zupełnie przez nas nie rozpatrywaną kwestią jest opłacalność produkcji, znalezienie targetu i sukces finansowy idei jako produktu – pisze Miąskiewicz.

Przeczytaj też o tym jak urządzić 13 metrowe mieszkanie

Tak proponowane mechanizmy opisuje Tomasz Miąskiewicz:

Mechanizm jezdny do użytku we wnętrzach można dziś uznać za rozwiązanie sprawdzone, niemal systemowe (oczywiście, nie liczyliśmy jego energochłonności, ale sądzimy, że byłby to rząd wielkości porównywalny z mechanizmem niewielkiego dźwigu osobowego o napędzie elektrycznym lub ruchomej platformy schodowej dla niepełnosprawnych - wszak tu nie musimy pokonywać grawitacji, jedynie bezwład sporej
masy).

Większym wyzwaniem byłoby opracowanie "elastycznego" połączenia między przyłączem kanalizacyjnym mieszkania oraz wspólnym odpływem z aneksu kuchennego i łazienki - tu myśleliśmy o uszczelnianych połączeniach teleskopowych lub elastycznym (rozciąganym albo zwijanym jak kabel w odkurzaczu) przewodzie ze specjalistycznego tworzywa (np. na bazie sztucznego kauczuku). Założone miejsce pracy takiego złącza kanalizacyjnego to dolna krawędź modułu biegnąca przy ścianie (na wizualizacji jest tam lekkie poszerzenie "belki" między ścianą i kieszenią na łóżko). Oczywiście, wprowadzenie takiego rozwiązania wymagałoby najpierw wykonania szeregu prototypów i zbadania żywotności (mierzonej w cyklach pracy - naprężania/zwijania - do momentu rozszczelnienia) - w celu określenia np. bezpiecznego terminu między wymianami tego elementu.

Pozostaje również kwestia systemu mobilnych mebli wypoczynkowych w salonie - by użytkownik mógł łatwo reagować na zmienną powierzchnię salonu do wykorzystania. Tego tematu nie poruszaliśmy na wizualizacjach (nie jest to bowiem sedno pomysłu, jedynie jego uzupełnienie) - ale myślimy, że najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby tu z kolei podwieszenie lekkich mebli do wózków jeżdżących w szynach sufitowych, co umożliwiłoby samoistne "parkowanie" umeblowania na skraju salonu w funkcji nocnej.

Płyty laminowane we współczesnych kuchniach >>

Autor: mjc
Zdjęcia: Pracownia 111
Data publikacji: 10.10.2012 09:05

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.