Pomysł na mikrokawalerki pochodzi z Wielkiej Brytanii, w której podobne mieszkania (o wdzięcznej nazwie Student's Castle) zbudowano w Manchesterze. Jak wyjaśnia Dariusz Wilczewski, Prezes Zarządu Spółki Dolnośląskie Inwestycje, chodziło o to, by na tyle sprytnie zaprojektować wnętrze lokalu, aby na małej przestrzeni zapewnić mieszkańcowi komfort i wygodę oraz dostosować się do jego potrzeb.
Kto potrzebuje kawalerki?
Jakie to potrzeby? Natalia Cisowska, projektantka kawalerek Starter, zauważyła, że choć wielu ludzi marzy o dużym mieszkaniu, niewielu może sobie na nie pozwolić. Przyczyną mogą być nie tylko kwestie finansowe, ale także tryb życia – tłumaczy Dariusz Wilczewski. – Osoby młode, rozpoczynające swoją karierę zawodową, a także studenci czy freelancerzy są na tyle zabiegani, że w swoich mieszkaniach spędzają bardzo mało czasu. Dnie spędzają w pracy, wieczory na spotkaniach ze znajomymi. Żyją w biegu i nie mają czasu zajmować się sprawami domu. To z myślą o nich powstały kawalerki Starter. Dariusz Wilczewski wyjaśnia: Potrzebują mieszkania, z którego szybko dostaną do centrum miasta, którego nie będą musieli z nikim dzielić i które będzie wygodne nie tylko w użytkowaniu, ale także i w utrzymaniu.
>>Przeczytaj więcej o inwestycji Stater!
Pozostaje tylko pytanie: czy da się żyć na 12 m kw.? Okazuje się, że tak – i to całkiem wygodnie. Kluczem do sukcesu jak zwykle okazała się odpowiednia aranżacja przestrzeni. Projektanci musieli wykazać się nie lada sprytem, by w jednym małym wnętrzu pomieścić kuchnię, salon, sypialnię i łazienkę. Dlatego w kawalerkach Starter liczy się każdy centymetr. Jasne ściany, materiały odbijające światło, kwadratowe kuchnie, rozkładane sofy lub łóżka pod sufitem – w aranżacji małej przestrzeni wszystkie chwyty są dozwolone.
Więcej niż małe mieszkanie
Jednak kawalerki Starter to coś więcej niż małe mieszkania. To także cały kompleks mający zapewnić maksimum wygody swoim mieszkańcom – zapewnia Dariusz Wilczewski. Budynek spełnia europejskie standardy, dotychczas zarezerwowane raczej dla apartamentowców. Jest chroniony, monitorowany i klimatyzowany. Ma portiernię, rowerownię, a nawet... wypożyczalnię samochodów elektrycznych.
>>Przeczytaj o mieszkaniu dla studenta o powierzchni 10 m kw.!
Nie mogło też zabraknąć miejsca na nowoczesne technologie. W kawalerkach Starter zamiast kluczy do mieszkania otrzymamy kartę magnetyczną, za pomocą której uruchomimy też cichą i szybkobieżną windę. Przestrzenie wspólne rozjaśnią energooszczędne światła LED. Przyszli lokatorzy będą mieć dostęp do szybkiego, bezprzewodowego Internetu, telewizji cyfrowej i bezpłatnej telefonii cyfrowej między mieszkańcami budynku. Pomyślano nawet o śmieciach – każda kawalerka zostanie wyposażona we własną zgniatarkę do butelek i puszek.
Wywiad z Natalią Cisowską, projektantką kawalerek Starter
Czym kierowała się Pani projektując tak małą przestrzeń?
Natalia Cisowska: Projektując Startery kierowałam się zasadą: mała przestrzeń – wiele możliwości. Przede wszystkim chciałam stworzyć funkcjonalne mieszkania, komfortowe dla przyszłych użytkowników. Dwanaście metrów kwadratowych to naprawdę niewiele. Jednak dzięki sprytnym rozwiązaniom na tak małej przestrzeni można stworzyć swoją wygodną i przytulną kawalerkę, w której znajdzie się miejsce zarówno do spania, pracy, jak również zmieści się aneks kuchenny i łazienka.
Co trzeba brać pod uwagę projektując tak małe wnętrza?
Natalia Cisowska: Przy projektowaniu niewielkich wnętrz, ważne jest wykorzystanie każdego centymetra. Podstawą jest dobrze przemyślany projekt. Bardzo pomocne są możliwości, które dają rozkładane i wielofunkcyjne meble przygotowane na wymiar.
Jakieś przykłady?
Natalia Cisowska: Proszę bardzo. Łóżko na podwyższeniu, pod którym znajduje się szafa ubraniowa lub podest z miejscem do pracy, spod którego można łóżko wysunąć. Sprawdzają się także meble, które w zależności od potrzeb stają się biurkiem albo łóżkiem.
Czy właśnie takie rozwiązania proponuje Panie we Wrocławskich Starterach?
Natalia Cisowska: Jedne z wielu. Celem zaprojektowania tych wnętrz było zaoszczędzenie każdego centymetra tej niewielkiej powierzchni i maksymalne wykorzystanie każdego kąta, w którym można zmieścić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia wnętrz, a także przedmioty codziennego użytku.
Czy takie mieszkania nie stają się po jakimś czasie zagracone?
Natalia Cisowska: Aby uniknąć efektu nieporządku, na tak małej powierzchni ważna jest obecność licznych schowków i szafek, w których łatwo można ukryć rzeczy, które mają być schowane. Ciekawym rozwiązaniem jest także podział mieszkania poprzez drzwi przesuwne czy zasłony. Wnętrze można wtedy modyfikować według potrzeb i okoliczności. Jednak chyba najefektowniejszym elementem w jednym ze Starterów jest łóżko chowane w ścianie czy w podeście. Dzięki temu, w zależności od pory dnia czy sytuacji, pomieszczenie pełni zupełnie różne role. Już nie tylko mebel może być wielofunkcyjny, ale i cały pokój.
Rzeczywiście takie rozwiązania mogą pomóc wykorzystać przestrzeń, ale to jest wciąż zaledwie kilkanaście metrów, czy projektując mikro apartamenty stosowała Pani zabiegi, które optycznie powiększą przestrzeń?
Natalia Cisowska: Oczywiście. Optyczne powiększenie przestrzeni można uzyskać dzięki kilku prostym zabiegom, np.: podłoga z tego samego materiału/w tym samym kolorze w całym mieszkaniu, zastosowanie odbijających światło materiałów (np. lakier na wysoki połysk, metal, czy szkło), duże lustro, ażurowe i szklane meble, szafy i zabudowy w jednolitym kolorze. Sprawdza się także sposób na uzyskanie efektu głębi, dzięki zastosowaniu ciemniejszego koloru we wnęce, albo użycie fototapety z motywem perspektywy. Projektując wnętrza mikro apartamentów zależało mi też na tym, aby ta mała przestrzeń nie była nudna. Pracowałam nad tym, aby odpowiednio dobrać kolory, wzory i materiały, które ożywią wnętrze i jednocześnie go nie przytłoczą. W niewielkim mieszkaniu ważny jest efekt lekkości i spójności. Nawet na tak niedużej powierzchni można wyrazić siebie, pokazać swój styl i charakter. Liczy się kreatywność i osiągnięcie ciekawego efektu. Startery pokazują, że funkcjonalność może iść w parze z dobrym designem.

-
Koniec roku to czas podsumowań – także w architekturze wnętrz. W ostatnim tygodniu grudnia Archirama.pl prezentuje najciekawsze projekty i realizacje wnętrz mieszkalnych 2013 roku. więcej
-
W Wilanowie, za niecałe pół roku planowane jest rozpoczęcie budowy dwóch budynków z samymi kawalerkami. Powstanie 200 miniapartamentów na wynajem. Docelowo cały kompleks aparthoteli ma składać się z kilku osobnych niezależnych inwestycji o podobnym charkaterze. Wszystko projektu Grupa 5 Architekci! więcej
-
Architektura wnętrz. Jak na 18 mkw stworzyć komfortową przestrzeń do życia? Zobacz trzy sposoby na małe mieszkania odpowiadające różnym potrzebom. Projekty autorstwa Bebiuro przy współpracy z PERA Studio i KOBE Studio. więcej
-
Meble IKEA. Kawalerki i małe mieszkania na wynajem. Pl.architekci zaprojektowali kawalerkę 19 m2 na wynajem. Dzięki meblom IKEA udało się stworzyć komfortowe i tanie w eksploatacji wnętrze. Świetny pomysł na małe mieszkanie! więcej

- WNĘTRZA: Najlepsza architektura wnętrz 2013 roku. Podsumowanie Archiramy w tym roku królowały kawalerki i małe mieszkania
- ARCHITEKTURA: Kawalerki na start w Wilanowie! Zobacz projekt miniapartamentów od pracowni Grupa 5 Architekci!
- WNĘTRZA: Kawalerki i małe mieszkania. Trzy sposoby na małe wnętrze - zobacz pomysły biura architektonicznego Bebiuro
- WNĘTRZA: Małe mieszkania i kawalerki. Jak PL.architekci meblami IKEA zaaranżowali nietypową kawalerkę na wynajem.
- WNĘTRZA: Małe mieszkanie. TOP 10 małych mieszkań. Aranżacje małych wnętrz.