Moda na coworking (z ang. wspólna praca) zatacza w Polsce coraz szersze kręgi. Idea wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie powstały pierwsze biura coworkingowe. To przestrzeń dla młodych firm, najczęściej freelancerów, których nie stać na wynajem kosztownego biura – bądź którzy z racji wykonywanego zawodu nie potrzebują wielkich przestrzeni. Wystarczy im biurko i miejsce, gdzie mogą spotkać inspirujących ludzi.
coworking – czyli biurko na wynajem
Cały pomysł ma źródło w rewolucji, jaka dokonała się we współczesnym świecie. W dobie internetu i telefonii komórkowej przedstawiciele wolnych zawodów praktycznie mogą pracować w domu. Tak funkcjonuje wielu grafików, projektantów, architektów. Spotykają się z klientami w kawiarniach. Z czasem jednak praca w domu może być utrapieniem – bo nie ma rozgraniczenia pomiędzy czasem pracy, a odpoczynkiem. Zarazem domowe pielesze rozpraszają. Wtedy potrzebne jest wyjście do ludzi.
Tak narodziła się idea przestrzeni coworkingowych, wirtualne biura, gdzie młodzi z różnych branż wynajmują razem przestrzeń do pracy. Mają wspólny sprzęt biurowy i księgowość, co znacznie obniża koszty pracy.
Z czasem i w Polsce zaczęły powstawać biura coworkingowe, gdzie każdy może wynająć biuro na godziny, mając zarazem do dyspozycji zaplecze biurowe oraz wsparcie innych osób.
Kompany w Krakowie
Na krakowskim Kazimierzu przy Berka Joselewicza 21 powstała właśnie największa przestrzeń coworkingowa w Polsce – Kompany. Zajmuje 1000 metrów kw. i dwie kondygnacje w dawnym budynku Spółdzielni Pracy Spólnota. Oficjalne otwarcie miejsca odbędzie się 28 stycznia 2012 roku.
Ciekawa jest sama przestrzeń biurowa. Zachowano industrialny charakter przestrzeni. Za adaptację odpowiedzialna jest młoda krakowska architektka Katarzyna Kuchejda, współwłaścicielka firmy KKAT.
Jasne i przestronne wnętrza otrzymały posadzki przemysłowe oraz ścinaki działowe z nieotynkowanych bloczków betonowych. Dopełniają je wielkie lampy jak z hali fabrycznej oraz poprowadzone w stalowych korytach instalacje.
wirtualne biuro nigdy nie śpi
Kompany ma być otwarty 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Oferuje każdemu wynajmującemu nie tylko biurko za kilkaset złotych na miesiąc, ale i pełne zaplecze biurowe, w tym print room, gdzie będzie można drukować projekty, dwie sale konferencyjne, wspólną przestrzeń socjalną i chilloutową oraz dostęp do szybkiego internetu. Wystarczy przyjść z własnym laptopem i można zacząć pracować.
Kompany ma być też rodzajem centrum wymiany inspiracji. W dniu otwarcia spotkają się przedstawiciele wielu dziedzin: grafiki, designu, architektury i sztuki, będą wykłady, ale i konsultacje dla wszystkich, którzy mają ciekawe pomysły i chcą je realizować.
Idea coworkingu polega bowiem przede wszystkim na przepływie – myśli, inspiracji, na ciągłych rozmowach. To właśnie główny motyw do znalezienia sobie miejsca do pracy poza domem – aby spotykać innych ludzi i działać w atmosferze współpracy.
Więcej czytaj na stronie: KOMPANY

-
Najnowsza realizacja Mikołajska Studio to zdecydowane przeciwieństwo architektonicznego efekciarstwa. W krakowskim apartamencie panuje ciepła, bezpretensjonalna atmosfera, będąca efektem doskonałego wyczucia przez architektki osobowości właścicielki. Choć finalny efekt jest bardzo oryginalny, prace koncepcyjne nad zastanym układem nie należały do najłatwiejszych, w grę wchodził bowiem nietypowy plan mieszkania. więcej
-
Do wnętrz hotelowych wkraczają intensywne barwy. Tajemniczy granat, czy elegancki szmaragd to idealne propozycje dla gości, którzy lubią przestrzeń z charakterem. Szukając nowych inspiracji kolorystycznych i wzorniczych, w krakowskim hotelu Wawel Queen pracownia AW Interior Design zdecydowała się na barwy tworzące klimat wytworności, relaksu i wyciszenia oraz korespondujące z nimi wzorniczo wykładziny z indywidualnym nadrukiem Newmor. więcej
-
Kraków miasto królów, dawna stolica Polski. Jednak udowodnimy wam, że zobaczyć tam można nie tylko piękne zabytki, ale także sporo dobrej, współczesnej architektury. Jednak na pewno Kraków to miasto kultury i sztuki. Zapraszamy na wycieczkę po Krakowie z Archiramą! Holiday in Cracow! więcej
-
Wybitny duński twórca architektury i urbanistyki— profesor Jan Gehl pojawi się w Krakowie już 21 października 2014. Propagator koncepcji humanistycznego rozwoju miast i autor projektów zmian w przestrzeni miejskiej m.in. Nowego Jorku i Moskwy poprowadzi wykład i opowie m. in. o swojej najnowszej książce pt. „Miasto dla ludzi” więcej

- WNĘTRZA: Z widokiem na park
- WNĘTRZA: Relaks w kolorze z widokiem na Wawel
- ARCHITEKTURA: Kraków. Co zobaczyć w Krakowie. Przewodnik po Krakowie. Zobacz co warto zobaczyć w Krakowie. Holiday in Cracow!
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Wykład o architekturze i urbanistyce. Krakowskie spotkanie z profesorem Janem Gehlem
- ARCHITEKTURA: Wystawa brył z miasta przyszłości - Kraków 2020