archirama.pl

Kraków: wirtualne biuro w starej fabryce. Czyli coworking w przestrzeni industrialnej

Pod koniec stycznia na krakowskim Kazimierzu swoje podwoje otwiera Kompany. To największa przestrzeń coworkingowa w Polsce, czyli miejsce, gdzie freelancerzy mogą wynająć biurko na czas. Powstało w ciekawie zrewitalizowanym budynku dawnej Spółdzielni Pracy Spólnota

Kompany – największa przestrzeń coworkingowa w Polsce

Kompany – największa przestrzeń coworkingowa w Polsce. Wirtualne biuro powstało w zrewitalizowanym zakładzie dawnej spółdzielni w Krakowie

Fot: http://kompany.pl/

Moda na coworking (z ang. wspólna praca) zatacza w Polsce coraz szersze kręgi. Idea wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie powstały pierwsze biura coworkingowe. To przestrzeń dla młodych firm, najczęściej freelancerów, których nie stać na wynajem kosztownego biura – bądź którzy z racji wykonywanego zawodu nie potrzebują wielkich przestrzeni. Wystarczy im biurko i miejsce, gdzie mogą spotkać inspirujących ludzi.

coworking – czyli biurko na wynajem

Cały pomysł ma źródło w rewolucji, jaka dokonała się we współczesnym świecie. W dobie internetu i telefonii komórkowej przedstawiciele wolnych zawodów praktycznie mogą pracować w domu. Tak funkcjonuje wielu grafików, projektantów, architektów. Spotykają się z klientami w kawiarniach. Z czasem jednak praca w domu może być utrapieniem – bo nie ma rozgraniczenia pomiędzy czasem pracy, a odpoczynkiem. Zarazem domowe pielesze rozpraszają. Wtedy potrzebne jest wyjście do ludzi.

Tak narodziła się idea przestrzeni coworkingowych, wirtualne biura, gdzie młodzi z różnych branż wynajmują razem przestrzeń do pracy. Mają wspólny sprzęt biurowy i księgowość, co znacznie obniża koszty pracy.

Z czasem i w Polsce zaczęły powstawać biura coworkingowe, gdzie każdy może wynająć biuro na godziny, mając zarazem do dyspozycji zaplecze biurowe oraz wsparcie innych osób.

Kompany w Krakowie

Na krakowskim Kazimierzu przy Berka Joselewicza 21 powstała właśnie największa przestrzeń coworkingowa w Polsce – Kompany. Zajmuje 1000 metrów kw. i dwie kondygnacje w dawnym budynku Spółdzielni Pracy Spólnota. Oficjalne otwarcie miejsca odbędzie się 28 stycznia 2012 roku.

Ciekawa jest sama przestrzeń biurowa. Zachowano industrialny charakter przestrzeni. Za adaptację odpowiedzialna jest młoda krakowska architektka Katarzyna Kuchejda, współwłaścicielka firmy KKAT.

Jasne i przestronne wnętrza otrzymały posadzki przemysłowe oraz ścinaki działowe z nieotynkowanych bloczków betonowych. Dopełniają je wielkie lampy jak z hali fabrycznej oraz poprowadzone w stalowych korytach instalacje.

wirtualne biuro nigdy nie śpi

Kompany ma być otwarty 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Oferuje każdemu wynajmującemu nie tylko biurko za kilkaset złotych na miesiąc, ale i pełne zaplecze biurowe, w tym print room, gdzie będzie można drukować projekty, dwie sale konferencyjne, wspólną przestrzeń socjalną i chilloutową oraz dostęp do szybkiego internetu. Wystarczy przyjść z własnym laptopem i można zacząć pracować.

Kompany ma być też rodzajem centrum wymiany inspiracji. W dniu otwarcia spotkają się przedstawiciele wielu dziedzin: grafiki, designu, architektury i sztuki, będą wykłady, ale i konsultacje dla wszystkich, którzy mają ciekawe pomysły i chcą je realizować.

Idea coworkingu polega bowiem przede wszystkim na przepływie – myśli, inspiracji, na ciągłych rozmowach. To właśnie główny motyw do znalezienia sobie miejsca do pracy poza domem – aby spotykać innych ludzi i działać w atmosferze współpracy.


Więcej czytaj na stronie: KOMPANY

Autor: TM
Zdjęcia: http://kompany.pl/
Data publikacji: 25.01.2012 19:09

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.