archirama.pl

Meble ze skrzynek na jabłka

Architektura wnętrz baru Hunters’ Roots Café w Melbourne dopasowana została do menu, w którym królują dania z warzyw i owoców

Drewno we współczesnym wnętrzu; kasetony ze skrzynek na owoce

Kasetony ze skrzynek na owoce, skrzynki na ścianach - drewno gra główą rolę w architekturze wnętrz baru Hunters’ Roots Café w Melbourne

Fot: Itsuka Studio, materiały prasowe AHEC


Wnętrza barów i kawiarni to wdzięczny temat dla projektanta. Często się zmieniają, odzwierciedlając aktualną modę. Zdrowy styl życia, naturalność, prostota – takie skojarzenia buduje projekt przygotowany przez australijską pracownię Kitayama K Architects.
Głównym elementem wystroju Hunters’ Roots Café w Melbourne są skrzynki na owoce. Ułożono z nich kasetony na suficie. Z wnętrza pudeł zwieszają się proste lampy i elementy instalacji przeciwpożarowych. Skrzyńce działają jak wielkie abażury, kierując światło i przepuszczając je przez szczeliny między deskami. Dzięki temu efekty świetlne stają się bardziej interesujące, a niewielkie wnętrze nabiera głębi.

Meble ze skrzynek

Skrzynki zamocowane na ścianach służą jako półki, pojemniki i podstawki pod doniczki. Z takich samych modułów ułożona została zabudowa nad  blatami roboczymi. Projektanci nie użyli jednak prawdziwych skrzynek prosto z sadu czy sklepu. Drewniane opakowania muszą być tanie, robi się je więc z materiału niskiej jakości, a ich powierzchnia jest zwykle surowa. Takie deski są trudne do utrzymania w czystości, w kuchni mogą okazać się kłopotliwe. Na zamówienie inwestorów zostały więc wykonane nowe skrzynki. Mają takie same wymiary i bryłę co tradycyjne, ale są z lepszego surowca. Projektanci wybrali twardy klon amerykański, uzupełniając go drewnem paulowni. Jasne drewno dodatkowo pobielono farbą wapienną. Spod malarskiej powłoki prześwitują wzory i różne odcienie materiału. Świetliste odcienie kojarzą się ze współczesną architekturą, bar miał być przytulny, ale nie staroświecki. W dodatku ciemne boazerie w stylu angielskiego pubu pomniejszyłyby wnętrze.

Zastosowań skrzynek na owoce we współczesnej architekturze wnętrz nie trzeba szukać na antypodach – pisaliśmy o sukcesie polskiego pawilonu na Expo, a meble z drewnianych skrzynek są popularne także w Polsce.  

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Itsuka Studio, materiały prasowe AHEC, materiały prasowe Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
Data publikacji: 8.07.2016 11:55

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.