Wnętrza
WNĘTRZA

Minimalizm po amerykańsku. Zen Loft

  • Komentarze

Zen Loft, Portland

Zen Loft w Portland

Fot: Bryan Scott
  • Zen Loft, Portland
  • Zen Loft. Architektura wnętrz kuchni
  • Ruchoma wyspa kuchenna, Zen Loft
  • Zen Loft, harmonijkowe drzwi
  • Betonowe ściany łazienki
  • Zen loft, łazienka
  • Patio przed Zen Loft
  • Zen Loft. Bryła garażu

Historia Zen Loft to opowieść o przeprowadzce z dużego domu do garażu i minimalizmie, który zmienił życie Bryana i Jen na lepsze

Małe mieszkanie czy duży dom?

Choć domy w USA są z puntu widzenia Europejczyka bardzo obszerne, to zdaniem samych mieszkańców wciąż bywają niewystarczające. Na przedmieściach i w małych miastach często zobaczyć można tzw. ADU (Accessory Dwelling Unit, Dodatkowe Jednostki Mieszkalne), mniej formalnie nazywane niekiedy apartamentami teściowej. Niektóre z nich to małe, osobne domki w ogrodzie, zapewniające prywatność gościom. Inne to pomieszczenia w garażach albo nad nimi, przebudowane piwnice czy szopy. Te małe obiekty z reguły są powiązane z głównymi domami, nie można ich sprzedać jako oddzielnych nieruchomości. Mogą być jednak wynajmowane – w ten sposób rośnie liczba dostępnych w okolicy miejsc, bo na tej samej działce bez większych zmian może mieszkać więcej osób. W amerykańskich filmach, których akcja osadzona została w połowie XX wieku pojawia się niekiedy postać lokatora zajmującego pokój nad garażem.

Amerykański sen – inaczej

Rzadziej zdarza się, by w garażu zamieszkali sami właściciele, opuszczając duży budynek. Zrobili tak Bryan Scott i Jen Scott z Portland w USA. Para porzuciła dom z pięcioma sypialniami, strychem i piwnicą według ich własnych słów wypchanych rzeczami. Dom wynajęli, a sami rzucili prace i ruszyli w podróż życia furgonetką pamiętającą czasy dzieci-kwiatów. Po miesiącach spędzonych na włóczędze w Meksyku i Ameryce Południowej zatęsknili za domem i wybrali się z powrotem do  Portland by spędzić trochę czasu z przyjaciółmi. Dolce vita…
Pobyt w rodzinnych stronach doprowadził do kolejnego zakrętu w ich życiu, który można by nazwać drogą środka. Nie rezygnując z podróży postanowili znów znaleźć dom w Portland. Powrót do starego budynku nie wchodził w grę, chcieli żyć prościej, a przy tym nie zamierzali rezygnować z dochodów z najmu. Ostatecznie postanowili zamieszkać w garażu.

Pokój w garażu

Znów dają o sobie znać różnice kulturowe; chodzi o pomieszczenie w amerykańskim stylu, większe od przeciętnej europejskiej kawalerki. Pomieszczenie ma powierzchnię ok. 45 m kw. Przemyślana architektura wnętrz i pomysłowe meble sprawiają, że pokój wydaje się obszerniejszy. Aranżacja i elementy wyposażenia zostały zaprojektowane i w dużym stopniu wykonane przez właścicieli garażu. Na środku pokoju króluje wyspa-bufet. Wyposażono ją w koła, więc w razie potrzeby może być łatwo odsunięta na bok, a przy dobrej pogodzie można przy niej zjeść śniadanie na wolnym powietrzu.

Recykling

Bryan i Jen zaprojektowali do swojego nowego domu meble wykorzystując drewno z odzysku i płytę wiórową. Tanie, ale wdzięcznie wyglądające materiały połączyli z ciemnym metalem.

Otwarte wnętrze

Projektantom zależało na uzyskaniu prostego, funkcjonalnego mieszkania. Zrezygnowali z podziałów wewnętrznych. Jedynym wyodrębnionym pomieszczeniem jest niewielka łazienka. Pomieszczenie to ma ściany i podłogę z betonu, kojarzy się równie dobrze z kabinami prysznicowymi na kempingu co z surowym garażem.  Po roku spędzonym w podróży może być jednak uznane za luksusowe.
Większy wydatek wiązał się natomiast z nowymi drzwiami. Żeby wnętrze nie było ciemne, standardowe drzwi garażowe zastąpiono drzwi harmonijkowe z dużymi przeszkleniami. Nawet gdy są zamknięte do środka wpada dzięki nim dużo światła, a po zsunięciu tafli na bok większa część ściany znika, łącząc pokój z otoczeniem. W rezultacie powstaje przestrzeń, którą sąsiedzi i przechodnie brali ponoć początkowo za nowo otwartą kawiarnię.
 
Dom jest już ukończony. Projektanci nie zrezygnowali jednak z podróży. Kiedy wyjeżdżają, wynajmują swój dom chętnym (www.airbnb.pl/rooms/2492977).
Więcej o projekcie: www.zenboxdesign.com





przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Bryan Scott
Data publikacji: 29.02.2016 09:34
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.