archirama.pl

Modernizm w Gdyni. Weekend Architektury 2016

Filmy o architekturze modernistycznej w Niemczech i polskich eksperymentach budowlanych, nowe spacery po Gdyni, konkurs architektoniczny i wystawy - w programie tegorocznego Weekendu Architektury

Gdynia

Biurowiec ZUS-u

Fot: Wojciech Stróżyk/KFP

Modernizm Bliżej

„Bliżej” to hasło tegorocznej edycji Weekendu Architektury w Gdyni, szóstego już spotkania z modernizmem Białego Miasta. Jeśli weekend, to najlepiej długi – i właśnie takie jest gdyńskie święto. Program wydarzeń został rozpisany na cztery dni i obejmuje kilkadziesiąt wydarzeń adresowanych do różnych grup odbiorców, od turystów odwiedzających wybrzeże, po osoby zajmujące się współczesną architekturą aktywnie.  
Jak co roku, podstawą są spacery połączone ze zwiedzaniem gdyńskich budynków. Niektóre z nich na co dzień są niedostępne dla postronnych osób, niektóre należą do prywatnych właścicieli – na szlaku są zarówno apartamenty w przedwojennych kamienicach, jak i nowe biurowce.

Filmy o architekturze

Podczas festiwalu odbywają się bezpłatne pokazy filmów o architekturze współczesnej i nowoczesnej. W tym roku W tym roku wśród tych obrazów znalazł się m.in. film o modernistycznych miastach niemieckich „Miasta Modernizmu” i eksperymentach architektonicznych w Azji. Będą też filmy polskie, „Szklane miasta” i „Neon” Erica Bednarskiego. Gospodarzem tej części wydarzenia jest nowe Gdyńskie Centrum Filmowe.

Spotkania z architektami

W tegorocznych Archi Prelekcjach, czyli wykładach prowadzonych przez architektów i krytyków architektury udział biorą Małgorzata Pizio-Domicz i Antoni Domicz (M. i A. Domicz pracownia architektury z Opola), Jerzy Szczepanik-Dzikowski (JEMS Architekci z Warszawy), Krzysztof Kozłowski (Warsztat Architektury. Pracownia autorska z Sopotu) oraz Tomasz Janiszewski (BJK Architekci z Gdyni).

Co poza tym? Między innymi rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego na projekt współczesnego apartamentu w Gdyni, warsztaty fotografowania architektury i otwarte konkursy.

VI Weekend Architektury w Gdyni
25-28 sierpnia 2016
Więcej informacji na stronie www.weekendarchitektury.pl

Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Wojciech Stróżyk/KFP
Data publikacji: 19.07.2016 17:15

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.