archirama.pl

Muzeum Architektury we Wrocławiu: wizerunek na medal

Identyfikacja wizerunkowa Muzeum Architektury we Wrocławiu została nagrodzona w Przeglądzie Muzeum Widzialne 2015

Muzeum Architektury we Wrocławiu, architektura wnetrz po modernizacji, 2015

Architektura wnętrz wrocławskiego muzeum już z nową identyfikacją wizualną

Fot: Muzeum Architektury we Wrocławiu, materiały prasowe

Muzeum Architektury we Wrocławiu, jedyna w Polsce placówka muzealna o ściśle architektonicznym profilu mieści się w budynkach dawnego klasztoru i kościoła zakonu bernardynów. W ostatnich latach siedziba muzeum przeszła od dawna zapowiadaną modernizacje. Rezultat prac został wyróżniony II nagrodą Przeglądu Muzeum Widzialne 2015, zorganizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie. Lista laureatów ogłoszona została 30 listopada 2015. 

Design dla Muzeum Architektury

Nagroda została przyznana w kategorii identyfikacja wizerunkowa. Jury wyróżniło nowy system identyfikacji wizerunkowej i kierunkowej Muzeum Architektury we Wrocławiu. Projekt  systemu został przygotowany przez Mariana Misiaka, grafika i typografa, oraz architekta Piotra Zybury i pracowni Arch_it.
Marian Misiak jest absolwentem Wydziału Typografii i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie w Reading w Wielkiej Brytanii, specjalizuje się w typografii multiskryptowej, trudnej sztuce projektowania znaków dla różnych alfabetów.  Pracownia architektoniczna Arch_it działa na wielu polach, od projektowania budynków mieszkalnych i centrów handlowych po prace rewitalizacyjne i architekturę wnętrz.  

Prace w Muzeum Architektury prowadzono w dwóch etapach. Pierwsza część projektu identyfikacji wdrażana była podczas przebudowy wnętrz muzeum wiosną i latem 2014. Nowy system identyfikacji wizualnej miał być prosty i czytelny, a przy tym oszczędny w formie. W projekcie palta barw ograniczona została do minimalistycznego zestawu czerni i bieli.
Głównymi elementami czarno-białej identyfikacji kierunkowej są przeskalowany, syntetycznie ujęty plan muzeum, umieszczony w konwencji infografiki w holu wejściowym oraz piktogramy zamieszczone na pionowych „totemach” we wnętrzu. Przy okazji nieco przearanżowany został  logotyp, zaprojektowany jeszcze w 1965 roku przez Tadeusza Ciałowicza.  W nowej wersji logo zyskało zmodyfikowane poprzez dodanie dwujęzycznej nazwy muzeum.

Drugi etap projektowania nowego systemu identyfikacji był związany z obchodzonym w 2015 roku pięćdziesięcioleciem Muzeum Architektury we Wrocławiu. Z okazji jubileuszu zaprojektowana została specjalna, okolicznościowa wersja logo. Ponadto Marian Misiak zaprojektował papier firmowy, dwa formaty kopert firmowych, pieczątkę firmową oraz stopkę mailingową. Uzupełnieniem systemu był projekt graficzny druków okolicznościowych, zaproszenia i folderu. Oprócz czerni projektant wykorzystał kolor starego złota. Jak zwykle w przypadku metalicznych powierzchni, efekt lepiej wypada na żywo, niż na reprodukcjach, fotografie niestety nie odzwierciedlają rzeczywistego wyglądu.

Pierwszą nagrodę Przeglądu Muzeum Widzialne 2015 otrzymało Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu za nowy system identyfikacji wizualnej wraz z logo.  

Wystawa nagrodzonych projektów jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Warszawie do 13 grudnia 2015.


Przebudowa wnętrz Muzeum Architektury we Wrocławiu została zrealizowana według projektu pracowni ARCH_IT ARCHITECTURE+DESIGN pod kierownictwem architekta Piotra Zybury.
Projekt i koordynacja:
ARCH_IT ARCHITECTURE+DESIGN www.archit.pl
Projekt architektoniczny: Piotr Zybura, Iga Peruga; współpraca Aleksandra Górecka, Olga Horwat, Paweł Szyport, Marcin Tobiasz
System identyfikacji kierunkowej – projekt: ARCH_IT & Marian Misiak
System identyfikacji kierunkowej – wykonanie: KOLEKTYF


Autor: KZ
Zdjęcia: Muzeum Architektury we Wrocławiu, materiały prasowe
Data publikacji: 2.12.2015 14:25

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.