archirama.pl

Muzeum Polskiej Wódki. Architektura wnętrz od Nizio Design International

Na warszawskiej Pradze powstaje Muzeum Polskiej Wódki. Wystawę zaprojektowała pracownia Mirosława Nizio, projektanta m.in. wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Wejście do Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie. Architektura wnętrz od Nizio Design International

Wejście do Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie. Architektura wnętrz to projekt Nizio Design International

Fot: Nizio Design International

Kiedy powstanie Muzeum Polskiej Wódki?

Projekt architektury wnętrz Muzeum Polskiej Wódki zaprezentowany został 25 listopada 2014. Według wstępnych zapowiedzi inwestorów, muzeum ma zostać oddane do użytku w połowie 2017 roku. Nowe muzeum powstaje z inicjatywy i dzięki środkom Grupy Pernod-Ricard pod patronatem PVA (Stowarzyszenia Polska Wódka).

Na razie zaprezentowane zostało logo muzeum i identyfikacja wizualna, zaprojektowane przez Andrzeja Pągowskiego. Po raz pierwszy można było też zobaczyć architekturę wnętrz planowanego muzeum. Projekt ekspozycji stałej przygotowała pracownia  Nizio Design International, znana m.in. z takich realizacji, jak Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Powstania Warszawskiego czy projektu rewitalizacji Starej Kopalni „Julia” w Wałbrzychu. Wybór pracowni wzbudził kontrowersje - konkurs architektoniczny na projekt muzeum wygrała pracownia ARCHIGRAF Michała Brutkowskiego, biuro Nizio Design International otrzymało drugą nagrodę.

Architektura wnętrz muzeum

Nowy projekt jest utrzymany w charakterystycznym dla warszawskiego biura stylu. Dominują eksponaty multimedialne, Mirosław Nizio zapowiada nawet wprowadzenie  do muzealnych wnętrz zapachu, rzecz jasna kojarzącego się z gorzelnią. Architektura wnętrz to pięć galerii, prezentujących historię wódki w Polsce. Zwiedzający trafią najpierw do kina o ścianach wyłożonych miedzią, wielkiej kadzi gorzelnianej.
Kolejne pomieszczenie przedstawiać będzie początki sześciusetletniej historii wódki, począwszy od alchemicznych receptura. Wizualizacje sali kojarzą się z wnętrzami Polin, z mapami i przeskalowanymi elementami starych  grafik.
W kolejnej przestrzeni poznać będzie można surowce, z których produkowana jest polska wódka, według definicji ustawy z 13 stycznia 2013: zboże, ziemniaki, woda.
Kolejnym etapem historii będzie sala XVIII wieku. Przedstawienie epoki rozkwitu gorzelnictwa to dość śmiały pomysł, biorąc pod uwagę opinie historyków o wpływie gorzelni na sarmacką gospodarkę i kulturę.   
W budynku oprócz muzeum powstaną także miejsca, w których podawane będą spirytualia – restauracja i bar.

Architektura prawobrzeżnej Warszawy: Koneser

Muzeum Polskiej Wódki będzie częścią Centrum Praskiego Koneser. Na warszawskiej Pradze, między ulicami Ząbkowską, Markowską, Białostocką i Nieporęcką powstaje wielofunkcyjny kompleks zabudowy. Obok zabudowy mieszkaniowej i biur znaleźć się w nim mają także pasaże handlowe, punkty usługowe i muzeum.  

Autor: KZ
Zdjęcia: Nizio Design International
Data publikacji: 25.11.2014 15:30

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.