archirama.pl

Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Toledo Art Station w Neapolu

Co zobaczyć w Neapolu? Neapol nie ma ostatnio dobrej prasy. Mafijne porachunki i zaśmiecone ulice odstraszają turystów. Miasto rozpaczliwie potrzebuje zmiany wizerunku. Na szczęście jest jeszcze metro, które wyrasta na jedną z największych atrakcji turystycznych Neapolu

Stacja Toledo

Stacja Toledo w Neapolu, fot.: Andrècruz23 (Praca własna) [Public domain]

Metro w Neapolu jest wyjątkowe dzięki tworzonym od 2003 roku Stacjom Sztuki. Na trzynastu niezwykłych stacjach rozlokowanych wzdłuż linii numer 1 i 6 podziwiać można projekty ponad dziewięćdziesięciu współczesnych artystów i architektów. Koordynatorem projektu jest krytyk i kurator sztuki Achille Bonto Oliva, który podkreśla, że od początku najważniejsze było dla niego wyprowadzenie sztuki z galerii i muzeów.

Najpiękniejsze stacje metra na świecie w pięknym mieście

Zaproszeni do projektu twórcy przedstawiając swoją wizję Neapolu otwierają oczy mieszkańców na piękno miasta. W metrze można oglądać dzieła artystów, którzy wystawiali swoje prace w najlepszych galeriach świata. Można także przenieść się w przeszłość - na stacjach Museo i Toledo pozostawiono fragmenty budowli antycznych, na które natrafiono w czasie budowy.

Co ważne, projekt jeszcze się nie skończył, w planach są kolejne Stacje Sztuki. To eklektyczne muzeum już w przyszłym roku wzbogaci się o kolejne eksponaty.

Przewodnik po Neapolu: słońce, morze, piasek i … metro

Za najpiękniejszą wśród stacji neapolitańskiego metra uznawana jest Toledo, której długo wyczekiwane otwarcie odbyło się we wrześniu 2012 roku. Zaprojektowana została przez hiszpańskiego architekta i designera Oskara Tusquetsa Blancę we współpracy z innymi uznanymi artystami.

Największe wrażenie robi tu operowa sceneria jednego z wejść stworzona według projektu amerykańskiego reżysera Roberta Wilsona. Ruchome schody wiozą podróżnych na głębokość pięćdziesięciu metrów wśród tysięcy maleńkich kafelków tworzących ogromną przedstawiającą morze mozaikę w najróżniejszych odcieniach błękitu. Światło, które dobiega zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz, jest najważniejszym elementem projektu.

Na stacji Toledo znajdziemy też mozaiki autorstwa południowoafrykańskiego artysty Williama Kentridge’a, które powstały we współpracy z lokalnymi rzemieślnikami. Ich skoncentrowana wokół różnych odcieni brązu i szarości kolorystyka jest stonowana i spokojna. Przedstawiają postaci wywodzące się z antycznej mitologii i neapolitańskiej ikonografii, nawiązują też do najważniejszych wydarzeń z historii miasta i okolic, takich jak wybuch Wezuwiusza.

Zdjęcia pracowni Oskara T. Blanki 

Toledo to być może najpiękniejsza ze stacji neapolitańskiego metra, jednak nie jedyna, na którą warto zwrócić uwagę.

Trzeba zejść schodami prowadzącymi do wnętrza stacji Materdei, które otoczone są pięknymi ceramicznymi mozaikami autorstwa włoskiego artysty Luigiego Ontaniego. Mozaiki w kolorach ziemi i morza – pomarańczowym i brązowym, turkusowym i błękitnym – ukazują fantastyczne stwory morskie.

Trzeba też zajrzeć na stację Universita, która została zaprojektowana przez amerykańskiego designera Karima Rashida. Dominują tam wyraziste, podstawowe kolory i abstrakcyjne, geometryczne wzory, a design podkreśla innowacyjność i mobilność charakterystyczne dla naszej epoki. Na ścianach umieszczono słowa, które powstały dopiero w ostatnich stu latach, takie jak: fuzja, elektro, serwer. Znajdziemy też przypominające wiązki atomów rzeźby, a także umieszczone na schodach portrety Dantego i Beatrycze. Jakby renesansowe – Dante w charakterystycznym profilowym ujęciu – a jednak nowoczesne i kolorowe.

Stacje Sztuki zwabiają dziś do Neapolu turystów, których miasto tak bardzo potrzebuje. Znane i mniej znane nazwiska twórców przyciągają miłośników sztuki. Rozbudowa metra pociąga za sobą rewitalizacje pobliskich terenów, pozwala przyjrzeć się ukrytej pod ziemią starożytnej historii miasta i, co najważniejsze, daje mieszkańcom powód do dumy.

Autor: Joanna Jarzyna
Data publikacji: 3.12.2014 10:22

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.