Polsko – holenderskie biuro architektoniczne Bygg Architecture podjęło się aranżacji jednego z loftów znajdującego się w starej fabryce Philipsa. Budynek znajduje się w holenderskim mieście Eindhoven. Całe założenie kompleksu mieszkaniowego składa się z dwóch budynków, w których wydzielono 280 loftów. Obiekty znajdujące się w dzielnicy Strijp-S, mają prowadzić do kolejnych etapów transformacji tego miejsca w centrum designu, innowacyjnego - kreatywnego biznesu, wydarzeń kulturalno-artystycznych.
Socjalne lofty w dawnej fabryce Philipsa
W dwóch budynkach należących do fabryki Philipsa zaaranżowano socjalne lofty. Nowoczesne mieszkania mają przyciągnąć młodych między innymi niskimi opłatami za czynsz. Architektura loftów ma być inspirująca dla mieszkańców, a dodatkowo powstało miejsce, które tworzy silne więzi między mieszkańcami. Rekreacja i odpoczynek wspomagane będą przez ogród na dachu oraz dużą ilość przestrzeni kolektywnych.
>> Zobacz najlepsze wnętrza, o których pisaliśmy w 2013 roku!
Każdy z 280 loftów wyposażony jest w wyspę kuchnie oraz Cube – drewniany obiekt z łazienką. Pozwala to na dowolność lokalizacji tych elementów, więc o ich położeniu zadecydują przyszli lokatorzy.
Nowoczesny loft zaprojektowany przez Bygg Architecture
Jeden z 280 loftów zaprojektowany został przez pracownię Bygg Architecture. Całe mieszkanie ma wielkość 80 m. kw. Loft został zaaranżowany, jaki miejsce zamieszkania dla dwóch osób. Dodatkowo miała znaleźć się tu przestrzeń do pracy. Dużym problemem był fakt, że mieszkanie jest wynajmowane, dlatego należało ograniczać nakłady inwestycyjne.
Jednym z założeń projektowych, często stosowanych w wysokich mieszkaniach, było zawieszenie sypialni pod sufitem. Daje to możliwość elastycznego rozstawu mebli na „parterze”. W sypialni zastosowano panele z forniru klejonego warstwowo (LVL). Pozwoliło to zmniejszyć grubość konstrukcji sypialni do zaledwie 7 cm. Warto zaznaczyć, że istnieje możliwość zdemontowania sypialni po zakończeniu wynajmu. Ciekawym rozwiązaniem było pozostawienie przemysłowego charakteru wnętrza. Wszystkie oryginalne elementy konstrukcji (belki, sufit) oraz drewniana sypialnia nie zostały otynkowane czy pomalowane.

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej
-
Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej
-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
