archirama.pl

Polska pracownia tworzy współczesną architekturę Arabii Saudyjskiej. Forbis Group i projekt kliniki rehabilitacyjnej

Współczesna architektura arabska to nie tylko wieżowce i pałace. Polska pracownia architektoniczna Forbis Group zaprojektowała architekturę wnętrz centrum medycznego dostosowanego do potrzeb arabskich klientów

Architektura wnętrz centrum medycznego Praha w Arabii Saudyjskiej

Architektura wnętrz centrum medycznego Praha w Arabii Saudyjskiej. W centrum mają pracować europejscy lekarze, architekturę wnętrz projektują polscy architekci, nazwa też europejska - najwyraźniej arabscy pacjenci nie mają zaufania do miejscowej służby zdrowia

Fot: materiały prasowe Forbis Group

Architektura wnętrz w Arabii Saudyjskiej

Praca dla inwestorów z Bliskiego Wschodu może być trudnym zadaniem. Wielu klientów oczekując wysokiej klasy rozwiązań zgodnych z zachodnimi standardami, potrzebuje jednocześnie zaspokojenia potrzeb charakterystycznych dla kultury arabskiej. Jednym z wymogów jest podział wnętrz na strefy przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. Taka separacja dotyczy budynków mieszkalnych, ale równie ważna jest w punktach medycznych. Zgodnie z obowiązującym w Arabii Saudyjskiej prawem kobiety mogą być badane przez lekarza-mężczyznę tylko w przypadku poważnego zagrożenia i wyłącznie w towarzystwie męskiego opiekuna.  W praktyce przedstawiciele obu płci żyją obok siebie.

Bryła budynku: osobne wejścia, różne piętra

Pracownia Forbis Group zaprojektowała architekturę wnętrz trzypiętrowego budynku kliniki. Najniższy poziom przeznaczony jest dla mężczyzn, wyższy dla kobiet, kolejna kondygnacja dla dzieci. Część męska i damska mają osobne wejścia, pacjenci różnej płci nie spotykają się  we wspólnych przestrzeniach, bo strefy te nie są połączone.
Układ przestrzenny został dostosowany do religijnych reguł, ale architektura wnętrz nie kojarzy się z Bliskim Wschodem i orientalnym przepychem.

Zamysłem przy projektowaniu wnętrza kliniki rehabilitacyjnej było stworzenie nowoczesnej przestrzeni spełniającej europejskie wymogi i standardy oraz przyjaznej klientom. Koncepcja zakładała stworzenie miejsca całkowicie pozbawionego nawiązań do arabskiej kultury, bez orientalnych dekoracji, bogatych zdobień i złoceń, wielobarwnych akcentów - położyliśmy nacisk na minimalizm, sterylność, stylową prostotę – mówi o projekcie autorka, Dominika Ladowska z Forbis Group.

Projektanci postawili na – nomen omen – kolory piaskowe i proste bryły. Powstało dość neutralne wnętrze, które ma kojarzyć się z zachodnimi standardami medycyny.
Realizację architektury wnętrz kliniki zaplanowano na drugą połowę 2014 roku.

Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe Forbis Group
Data publikacji: 23.07.2014 12:03

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.