archirama.pl

Renesans luksusu

Krakowska kamienica odzyskana po 1989 roku przez mediolańską rodzinę Sforzów, długo nie mogła znaleźć właściwego przeznaczenia. W końcu została kupiona i adaptowana na luksusowy hotel. Zabytkową substancję z pietyzmem poddano konserwacji, a zbudowana niemal od podstaw oficyna i łącznik zyskały dyskretną, nowoczesną formę

Renesans luksusu

Widok budynku od strony zachodniej

Fot: Aleksander Rutkowski

Stereotyp Krakowa jako niewzruszonego bastionu tradycji, w którym miłośnicy zabytków najchętniej utrąciliby wszystkie nowe inwestycje, zwłaszcza w okolicach Starego Miasta, potwierdza wielu pracujących tu architektów. Silna tendencja, by centrum zachowało kształt sprzed pierwszej wojny światowej skazuje wiele ambitnych przedsięwzięć na porażkę. Z oporem i trudnościami spotkali się także autorzy adaptacji zabytkowej kamienicy na Hotel Stary.

Kilkusetletni budynek znajdujący się w pobliżu Rynku Głównego popadał w zapomnienie odkąd w latach osiemdziesiątych zamknięto działający na parterze obskurny bar Trzy rybki. Obiekt, odzyskany w 1989 roku przez mediolańską rodzinę Sforzów, długo nie mógł znaleźć użytkownika. Najpierw miał zostać przerobiony na biurowiec. W końcu, wraz z gotowym projektem adaptacji (autorstwa biura GD&K) i pozwoleniem na budowę, stał się własnością krakowskiego klanu Likusów, znanego z inwestycji na Starym Mieście, takich jak hotel Copernicus czy pasaż handlowy Rynek 13 (prezentacja: „A-m” 7/2004). Jednak po ekspertyzach zatrudnionych przez nowych właścicieli archeologów i konserwatorów, którzy odkryli między innymi jedne z najstarszych piwnicznych sklepień w mieście, z pierwotnej koncepcji pozostała tylko dyspozycja przestrzenna.

Ostateczny projekt adaptacji sporządził Marcin Janowski, krakowski architekt współpracujący z Likusami od czasu pierwszej wspólnej realizacji sprzed dwunastu lat – hotelu Pod Różą. Kolejne przedsięwzięcia, jak wspomniany już Rynek 13 i Copernicus, czy katowicki hotel Monopol, ugruntowały wzajemne zaufanie i przekonanie o wspólnocie gustów, jak twierdzi sam projektant, w stopniu niespotykanym w relacjach inwestor-architekt.

Koncepcję oparto o sprawdzony w poprzednich realizacjach, prosty model: zabytkowa substancja została z pietyzmem poddana konserwacji, a zbudowana praktycznie od podstaw oficyna i łącznik zyskały dyskretną, nowoczesną formę. Wyeksponowano wątek cegły i kamienia starych ścian, a nowe opracowano z wykorzystaniem tych samych materiałów, ale potraktowanych we współczesny sposób. Niewielkie patio pomiędzy częścią frontową a oficyną zadaszono, adaptując je na salę restauracyjną. Wyczucie z jakim tego dokonano sytuują tę realizację zdecydowanie bliżej Florencji niż stolicy Małopolski.

Wyznacznikiem luksusu we wnętrzach jest odczuwalna przestronność – hotel ma zaledwie czterdzieści sześć pokoi i siedem apartamentów, choć mógłby pomieścić ich o wiele więcej. Starannie potraktowano także „piątą elewację”, umieszczając na dachach starej i nowej części urokliwe tarasy i kwietniki. O klasie hotelu świadczą zarówno doskonale odrestaurowane freski z XV wieku, wyeksponowane w najbardziej luksusowych apartamentach, jak i na wskroś współczesne projekty łazienek, bazujące na naturalnym pięknie kamieni sprowadzanych z egzotycznych kamieniołomów. Koszt nie grał także roli przy wyborze stolarki i mebli opracowanych w surowej, quasi-średniowiecznej stylistyce. Inwestorzy nie chcąc sztucznie postarzać drewna, zdecydowali się na kupno trzech dziewiętnastowiecznych stodół, które po rozbiórce posłużyły za materiał ekipie stolarskiej. Dzięki takim zabiegom Hotel Stary to projekt, przy którym obok znaku „made in Poland” można postawić symbol najwyższej jakości.

Marcin Janowski (dyplom WA PK 1989) w 1994 roku założył w Krakowie Biuro Projektów i Ekspertyz Archikon. Autor wielu modernizacji zabytkowych budynków, m.in. hotelu Monopol w Katowicach (2003) i adaptacji Domu pod Opatrznością w Krakowie na pasaż handlowy Rynek 13 (2004)

Hotel Stary\The Stary Hotel
Kraków, ul. Szczepańska 5
Autorzy\Designers: Biuro Projektów i Ekspertyz Archikon, architekt Marcin Janowski
Współautorzy\Collaborators: Leszek Likus, Krzysztof Klimek
Inwestor\Client: Holding Liwa sp. z o.o.
Liczba pokoi i apartamentów\Number of rooms and suites: 53
Powierzchnia całkowita\Total floor area: 4800 m2
Kubatura\Volume: 70 000 m3
Projekt i realizacja\Design and construction: 2004-2006
Nie podano kosztu inwestycji\Cost of investment not disclosed

Źródło: "Architektura-murator" 07/2007
Autor: Aleksandra Stępniowska
Zdjęcia: Aleksander Rutkowski
Data publikacji: 16.06.2011 12:04

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.