archirama.pl

Rewitalizacja we Wrocławiu: Bulwar Staromiejski

Na dużej działce po nieczynnym wrocławskim szpitalu mają powstać lofty, biura, prywatny park i marina

Nowe lofty i apartamenty we Wrocławiu, budynek starego szpitala miejskiego

Bulwar Staromiejski we Wrocławiu, Budynek B10, klatka schodowa. W budynku mają powstać mieszkania na wynajem

Fot: i2 Development SA - materiały prasowe

Szpital już niepotrzebny

Wojewódzki Szpital im. Józefa Babińskiego we Wrocławiu był miejscem o wyjątkowej historii. W tym samym miejscu leczono chorych już od XVI wieku.  Kamień węgielny pod budowę miejskiego szpitala wmurowano w 1526 roku, a później przez wieki obiekt wielokrotnie przebudowywano. W XIX wieku mógł przyjąć przeszło 1000 pacjentów. Do dziś zachowały się m.in. neogotyckie budynki z XIX stulecia, ale chorzy już z nich nie korzystają. W 2007 roku szpital został zamknięty. Działkę o powierzchni 2,75 hektara władze miasta wystawiły na sprzedaż. Początkowo atrakcyjny teren wyceniono na 155 mln zł, później cena spadała do 85 i 68 mln. Wreszcie w 2014 roku nieruchomość za ok. 35,8 mln zł, czyli za cenę wywoławczą kupiła wrocławska spółka i2 Development. 

Wrocławska architektura: rewitalizacja

Na obszernej działce zachowały się pozostałości dawnych miejskich fortyfikacji, między innymi odcinki murów obronnych i bastionu kleszczowego z XVI stulecia, a także osiemnastowieczne kazamaty. Objęte ochroną konserwatorską obiekty mają być wizytówką nowej inwestycji. Plany wrocławskich przedsiębiorców przewidują przywrócenie świetności zabytkom architektury i parkowi. Przy bastionie zbudowana zostanie długa na 120 metrów ławka, a nad pobliską rzeką ma powstać największa w mieście marina.
Oprócz tego będzie oczywiście zabudowa komercyjna. Na terenie należącym dawniej do szpitala ma powstać około 270 mieszkań i apartamentów. Pięćdziesiąt z nich to lofty w efektownych, starych murach. Poza tym będzie jeszcze niewielki biurowiec, punkty usługowe i  dwupoziomowy parking. W drugim etapie inwestycji spółka i2 Development tuż nad Odrą wybudowane mają być domy.
Projekt uzupełniają trasy biegowe (ok. 800 metrów), ścieżki rowerowe i elementy małej architektury w zrewitalizowanym parku. Niestety, większość mieszkańców Wrocławia nie będzie mogła ocenić rezultatów prac. Po zakończeniu realizacji teren będzie dostępny tylko dla mieszkańców.  
Inwestor zapowiada szybkie rozpoczęcie budowy. Prace mają się zacząć jeszcze w 2015 roku, a ich zakończenie planowane jest na 2018 rok.

Nazwa inwestycji: Bulwar Staromiejski we Wrocławiu
Adres inwestycji: plac Jana Pawła II 8, Wrocław
Inwestor: i2 Development SA
Autor projektu architektonicznego: Chamielec Architekci (Arkadiusz Chamielec)
Autor projektów wnętrz: Concept Sp. z o. o. (Jacek Bal)
Generalny wykonawca: Korfantowskie Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o.
Początek realizacji: IV kwartał 2015
Planowane oddanie do użytku: 2018
Powierzchnia terenu: 25 908m2
Powierzchnia użytkowa budynków: 29 316m2
Koszt inwestycji: ok. 36 mln zł

Autor: KZ
Zdjęcia: i2 Development SA - materiały prasowe
Data publikacji: 29.07.2015 15:12

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.