archirama.pl

Rewitalizacja zabytków. Najstarszy fort Krakowa będzie ocalony

Zabytek Krakowa - fort Luneta Warszawska, bo o nim mowa, został wybudowany przez Austriaków w latach 1850-56. Obiekt był modernizowany na przełomie lat 80-tych i 90-tych XIX wieku. Później pełnił funkcje magazynowe. W czasie niemieckiej okupacji został zamieniony na więzienie gestapo. Do końca lat 50-tych XX wieku służył jako więzienie UB.

fort luneta warszawska krakow

Fort po I wojnie światowej utracił funkcje bojowe. W latach 80-tych XIX wieku Fort Warszawska Luneta pełnił funkcje magazynowe – w tym czasie nikt nie dbał o jego stan techniczny.

Fot: Grupa URBA

Fort był elementem systemu fortyfikacji Twierdzy Kraków. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Kamiennej i al. 29 Listopada w Krakowie. W 1856 powstał aby bronić rogatkę Traktu Warszawskiego. Na tam te czasy był przykładem nowoczesnego fortu reditowego (redita - murowana budowla z kazamatami i działobitniami). W czerwcu 2007 roku został wpisany na listę zabytków. Są plany stworzenia w forcie filii lub oddziału Muzeum Armii Krajowej. W przyszłości więc Luneta Warszawska ma szansę stać się jednym z najciekawszych turystycznie obiektów Twierdzy Kraków.

Zdjęcia: Grupa URBA
Data publikacji: 8.02.2017 06:00

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.