Wnętrza
WNĘTRZA

Schody w architekturze wnętrz: funkcja i forma

  • Komentarze

Schody - zdęcie aranżacyjne
Fot: www.mdom.pl

Schody to jeden z najważniejszych elementów architektury wnętrz domu, muszą być nie tylko funkcjonalne, ale i dekorować wnętrze. Pomysłowo zaprojektowane schody mogą stać się jednym z największych atutów domu i jego znakiem rozpoznawczym

Funkcjonalne schody

Zanim przystąpimy do wyboru materiałów i popuścimy wodze fantazji na temat formy wizualnej naszych schodów musimy pamiętać, że w dużej mierze o ich wyglądzie i formie będzie decydować matematyka. Powinniśmy zadbać o to, żeby były one przede wszystkim wygodne i funkcjonalne dla domowników. Aby tak się stało, to bieg powinien mieć min. ok. 80 cm szerokości. Najlepiej, aby miał od 105 do 115 cm. Im szersze schody tym większy komfort ich codziennego użytkowania. Wszystkie stopnie powinny być dokładnie tej samej wysokości. Nawet kilkumilimetrowa różnica będzie niezwykle uciążliwa i utrudni korzystanie z nich. Zwyczajowo przyjmuje się, że optymalna wysokość stopni schodów to 15 cm, a szerokość to 32 cm, ale oczywiście powinny być one dostosowane do oczekiwań właścicieli.

Jeżeli chodzi o bryłę, wszystko zależy przede wszystkim od architektury budynku, charakteru wystroju oraz stylu życia domowników. Do wyboru mamy schody jednobiegowe proste, zabiegowe, dwubiegowe, na planie koła czy kwadratu. Przykładowo w loftach  bardzo dobrze prezentować się będą żeliwne schody kręcone w stylu wiktoriańskim. Należy jednak pamiętać, że takie schody maja zazwyczaj ograniczone wymiary, co może utrudniać codzienną komunikację – a  podczas przeprowadzki będzie poważnym problemem.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w polskich domach są schody żelbetowe, które wykonuje się jeszcze na etapie robót stanu surowego. Coraz większą popularnością cieszą się schody gotowe o stalowej konstrukcji, wykonane w całości na zamówienie lub składane z prefabrykatów. Pozostawiają więcej przestrzeni we wnętrzu. Rozwiązanie to pozwala na  pomysłowe zagospodarowanie miejsca pod schodami.

Piękna bryła krok po kroku

Kolejnym etapem w projektowaniu wymarzonych schodów jest wybór zastosowanego materiału wykończeniowego. W Polsce nadal największą popularnością cieszą się schody z naturalnego drewna. Jeżeli myślimy o zastosowaniu do wykończenia schodów drewna, najlepiej sprawdzi się to pochodzące z  krajowych drzew liściastych, takich jak dąb czy jesion.

Kamienne wykończenie schodów stosuje się głównie w reprezentacyjnych wnętrzach typu pałacowego. Natomiast na polskim rynku zupełnie nie przyjęło się obkładanie schodów wykładziną dywanową, rozwiązanie tak popularne na Wyspach Brytyjskich. Interesujący efekt dekoracyjny możemy uzyskać, łącząc ze sobą różne materiały, takie jak stal nierdzewna, szkło czy kamień. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru.

Godnym uwagi rozwiązaniem w architekturze wnętrz są lekkie w odbiorze, drewniane stopnie, bezpośrednio kotwione do ściany za pomocą stalowej konstrukcji. Ich dużą zaletą jest to, że nie dzielą optycznie wnętrza i nie zabierają światła. Pod względem funkcjonalności nie ustępują tradycyjnym klatkom schodowym. Takie rozwiązanie wymaga jednak specjalistycznego projektu konstrukcyjnego, dobrania odpowiednich przekrojów stalowych elementów, sposobu bezpiecznego montażu balustrady itd.

Punkt podparcia

Niezwykle ważnym elementem schodów jest balustrada. Jej forma rzutuje zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę wnętrza Innego kształtu balustrady wymagają wnętrza utrzymane w stylu dawnej rezydencji, a innego nowoczesne przestrzenie w duchu surowego minimalizmu. We wnętrzach klasycznych w balustradzie mile widziane są secesyjne elementy zdobnicze, kute formy czy drewniane, toczone tralki. Pojawiają się także nowe materiały wykończeniowe, jak chociażby pochwyt wykończony naturalną skórą czy biżuteryjne zdobienia kryształami. W architekturze współczesnej balustrada przyjmuje zazwyczaj formę przeźroczystej tafli szklanej lub ażurowych prętów. Balustrada powinna mieć wysokość min. 90 cm, choć zdarza się, że świadomie decydujemy się na odstępstwo od tej reguły, jeśli wpływa to znacznie na estetykę.

Autorką materiału jest Katarzyna Koszałka, właścicielka Pracowni Projektowej mDom. Więcej informacji o pracowni znaleźć można na stronie internetowej www.mdom.pl.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.