Wnętrza
WNĘTRZA

Stadiony na Euro 2016. Punkt widzenia, punkt siedzenia

  • Komentarze

Stadiony na Euro 2016. Kto zaprojektował siedziska?

Podczas Euro 2016 kibice siądą na krzesełkach dostarczonych przez firmę Nowy Styl. Krzesła Abacus na zamówienie Grupy Nowy Styl zaprojektowała Rebecca Stewart z biura architektonicznego Arup. Projekt zdobył FX Award


Fot: Grupa Nowy Styl, materiały prasowe

Siedziska na stadionach muszą wiele wytrzymać. Rebecca Stewart z firmy Arup opowiada o projektowaniu siedzisk na Euro 2016, krzesłach i swoim biurze

Projektujesz bardzo różne produkty. Czy Twoim zdaniem tworzenie krzeseł jest trudniejsze od pracy nad innymi przedmiotami?
Projektowanie krzeseł jest jednym z najtrudniejszych zadań. Krzesła są obecne w naszym życiu niemal od zawsze, dlatego wymyślenie czegoś wygodniejszego, piękniejszego oraz odpowiadającego użytkownikom z odmiennych kręgów kulturowych i o różnych sylwetkach na pierwszy rzut oka jest niemożliwe. Jednak założenia krzesła Abacus dotyczące materiałów, metod produkcji, ceny oraz pozycjonowania na rynku były na tyle precyzyjnie określone przez Forum Seating, że koncepcja produktu ewoluowała w sposób naturalny. Cieszę się, że wspierały mnie także osoby odpowiedzialne za wzornictwo przemysłowe.
Inne produkty, które projektowałam, stanowiły niepowtarzalną i innowacyjną odpowiedź na nowo powstałe problemy, więc zostały stworzone po raz pierwszy. Zupełnie inaczej jest w przypadku krzeseł. Użytkownicy są wobec nich nastawieni krytycznie, ponieważ mają swoje wyobrażenia i preferencje, krzesła otaczają ich w różnych przestrzeniach i sytuacjach – w pracy, podczas jedzenia, podróży itd., więc jest mnóstwo okazji do porównań.
Krzesło stadionowe to jedyny przedmiot, z którym kibic ma tak bliski kontakt, i to przez kilka godzin. Dlatego to właśnie krzesła powinny świadczyć o jakości całego obiektu, muszą zrobić dobre pierwsze wrażenie i utrzymać je aż do ostatniego gwizdka.

Co bierzesz pod uwagę podczas projektowania? Czy materiały, z których wykonany jest produkt, funkcjonalność oraz ergonomia są tak samo ważne jak jego wygląd?
Najważniejszą rzeczą w procesie projektowania krzesła jest czynnik ludzki. Już w pierwszym momencie, w którym ktoś widzi krzesło stadionowe i siada na nim, wyrabia sobie opinię o marce. Trzeba też mieć na uwadze, że jeżeli proces produkcyjny jest bardzo pracochłonny, krzesło będzie zbyt drogie. Jeżeli krzesło trudno zamontować, otwarcie stadionu może się opóźnić, a jeżeli jest nietrwałe, może stać się orężem w walkach chuliganów. Więc wszystkie te aspekty są rozważane w kontekście, jak mogą dobrze służyć ludziom.
Wspaniałą rzeczą dotyczącą materiałów i procesu produkcji jest to, że one wciąż ewoluują, żeby dać nam, projektantom, szerokie spektrum narzędzi do wytwarzania jeszcze lepszych produktów.

Jak kształtują się trendy w projektowaniu? Które z nich staną się najważniejsze w przyszłości?
Obecnie najważniejszym trendem w projektowaniu jest prostota przejawiająca się w wyglądzie czy użytkowaniu. Jednak technologia, która stoi za osiągnięciem takiego efektu, może być bardzo skomplikowana, a wysiłek w stworzeniu odpowiedniego projektu – bardzo duży. Ważną sprawą, która wciąż zyskuje na znaczeniu, jest także dostosowanie projektu do indywidualnych potrzeb klienta.
Kolejne trendy w projektowaniu są narzucane przez rodzaj materiału i sposób ich przetwarzania. W przypadku siedzisk stadionowych, zmieniające się koszty plastiku i stali sprawiały, że projektowanie przy użyciu tych materiałów stawało się bardziej lub mniej pożądane. Koszty pracy w krajach, w których dominuje produkcja oraz typowy dla nich sposób wytwarzania przedmiotów mogą determinować założenia projektu.
Projekt może ulec znacznym modyfikacjom, dążąc do uwzględnienia tańszych materiałów czy procesu produkcji. Z jednej strony to pewne ograniczenie, ale z drugiej – projektowanie pod konkretne potrzeby jest bardzo satysfakcjonujące.
Myślę, że w przyszłości wyzwaniem będzie dla nas sprostanie oczekiwaniom grup docelowych. Będziemy projektować raczej dla tysiąca indywidualności niż dla zbiorowości użytkowników.
 
Czy od początku chciałaś stworzyć całą linię produktów, Abacus Bronze, Silver oraz Gold, czy ten pomysł zrodził się podczas prac nad projektem?
Aby uniknąć imitacji, Abacus musiał mieć coś unikatowego. I taki właśnie jest system grawitacyjnego składania siedziska zamontowanego na belce. Takie rozwiązanie pozwoliło zmniejszyć liczbę komponentów siedziska, wykluczając wstępny montaż i zmniejszając koszty.
Dzięki obłym krawędziom krzesła są komfortowe dla osób o różnej budowie ciała, co było bardzo ważne dla Forum Seating, ponieważ produkt miał być możliwy do zastosowania na wielu rynkach. Ponadto prosty wygląd sprawił, że krzesło pasuje do obiektów o różnej estetyce i architekturze.
Natomiast, jeżeli chodzi o linię produktów, to ona wykształciła się z podstawowego modelu. Uważam, że najpierw należy wypracować silne wyróżniki podstawowego produktu (który jest sprzedawany w dużo większych liczbach niż pozostałe modele).

Jakie to uczucie oglądać stadion z 59 000 zaprojektowanych przez siebie krzeseł - zwłaszcza podczas takiej imprezy, jak Euro 2016?
To niesamowite uczucie widzieć tyle zaprojektowanych przez siebie produktów w jednym miejscu. Areny robią duże wrażenie i jestem niezmiernie dumna z tego projektu oraz ze współpracy z Forum Seating, ponieważ razem udało nam się osiągnąć naprawdę olbrzymi sukces.

A jak wygląda Twoje miejsce pracy?
Otwarta przestrzeń, stanowiska typu workbench (zaprojektowane przeze mnie!). Oczywiście z regulacją wysokości. Mamy niskie panele pomiędzy biurkami lub nie mamy ich w ogóle, ponieważ to ułatwia pracę w grupie. Równolegle do rzędów biurek, za krzesłami znajdują się szafki do przechowywania rzeczy osobistych i zespołu. Na ich blatach można znaleźć modele i prototypy, które wzbudzają ciekawość. Za rzędami znajdują się okrągłe stoły do nieformalnych spotkań. Od podłogi do sufitu widać smugi farby akrylowej w różnych kolorach, które symbolizują różnych specjalistów, dzięki czemu łatwiej ich odnaleźć. Sprawia to wrażenie biura projektowego, w którym intensywnie się pracuje.

- Rozmawiała Anna Tomczyk

Stadion w Nicei - trybuny z krzesłami Abacus.  Fot. Allianz Riviera, projekt Willmotte & Associes SA. Materiały prasowe Grupy Nowy Styl

przeczytaj rowniez
Autor: Opracował K.Z.
Zdjęcia: Grupa Nowy Styl, materiały prasowe
Data publikacji: 8.06.2016 13:36
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.