Punkt informacyjny i kawiarnia Shun Shoku Lounge w Osace to przestrzeń wielofunkcyjna należąca do firmy Gurunavi - przewodnika po restauracjach w Japonii. Stararchitekt Kengo Kuma zaprojektował architekturę wnętrz dla nowopowstałego obiektu, który reprezentuje Gurunavi. Powierzchnia to 82 mkw.
Architektura wnętrz jak model topograficzny
Obie przestrzenie zostały zaprojektowane przy użyciu tego samego języka architektonicznego. Sklejone ze sobą płyty ze sklejki funkcjonują jako meble. Drewniane płyty są ułożone od podłogi do sufitu. Zarówno stoliki, jak i miejsca siedzące powstały w wyniku zabawy formą.
Warstwy otaczają krawędzie pomieszczenia i rozszerzają się na różnych wysokościach, tworząc całkowite wyposażenie wnętrza: przestrzeń wystawienniczą, regały, stoły, biurko i siedzenia. Bryła jest zamknięta szklanymi ścianami.
Ułożyliśmy kawałki drewna w sposób, który przypomina model topograficzny. Różnego rodzaju produty związane z żywnością prezentują się na powstałych blatach – mówi stararchitekt, Kengo Kuma.
Idea warstwowania powstała jednak nieco wcześniej. Podobny efekt do przedstawionego powyżej Kengo Kuma otrzymał tworząc projekt muzeum Dundee V & A. W tamtym obiekcie stararchitekt użył pomysłu z zastosowaniem warstw do koncepcji całej bryły obiektu.
Milena Glinojecka