Sztukateria często kojarzona z wnętrzami pałacowymi zdobywa coraz więcej zwolenników oraz na nowo powraca zarówno we wnętrzach mieszkań jak i wnętrzach domów. Sztukateria w architekturze wnętrz to pomysł na połączenie tradycji z nowoczesnością. Zarówno małe wnętrza jak i nowoczesne wnętrza ozdobione takimi elementami zyskują eklektyczny i oryginalny styl, a także poszerzają paletę możliwości projektowych w architekturze wnętrz.
Wnętrza mieszkań i wnętrza domów – jak w architekturze wnętrz prezentuje się sztukateria
Sztukaterią można w prosty i szybki sposób odświeżyć architekturę wnętrza. Jest elementem dekoracyjnym ścian i sufitów i pasuje zarówno do stylizacji klasycznych jak i nowoczesnych wnętrz z nutą ekstrawagancji. Sztukateria w architekturze nadaje się do ozdabiania ściany (kolumny, listwy ścienne), sufitów ( listwy sufitowe, rozety, gzymsy), drzwi (pilastry). We wnętrzach domów iwnętrzach mieszkań sztukaterią można także zastąpić zwykłe listwy przypodłogowe z MDF listwami w różnych ozdobnych kształtach, wzorach, a nawet wygięciach (sztukateria gięta FLEX). Dzięki temu sztukateria pozwala na wykończenie nietypowych elementów architektury wnętrz takich jak łuki czy kolumny. Umiejętne zastosowanie sztukaterii we wnętrzach mieszkań i wnętrzach domów może stworzyć efekt głębi pomieszczenia i tym samym optycznie je powiększyć (np. montując sztukaterie w kształcie ozdobnych listew w poziomie) bądź dodać wysokości wnętrzu poprzez kolumny czy pilastry.
Architektura wnętrz, rodzaje sztukaterii do wnętrz mieszkań i wnętrz domów
Obecnie w architekturze wnętrz dostępne są różne rodzaje sztukaterii, które można montować we wnętrzach mieszkań i wnętrzach domów. Sztukateria gipsowa jest ciężka ale równocześnie bardzo delikatna i krucha. Do montażu tego typu dekoracji potrzeba jest wykwalifikowana ekipa remontowa. Sztukateria poliuretanowa to obecnie najpopularniejszy typ dekoracji. Jest bardzo lekka, odporna na uderzenia, wilgoć, zmywanie, nie obciąża naszych konstrukcji mieszkalnych, a także łatwa w montażu. Sztukateria poliuretanowa jest elastyczna i dopasowuje się do nierównych ścian - pomalowanie gotowych elementów pozwala na niemal idealne zamaskowanie nierówności ścian, a łączenia między listwami są praktycznie niewidoczne. Sztukateria styropianowa to lekka, nietoksyczna i łatwa w montażu ozdoba ze styropianu. Można ją malować na dowolne kolory, po wyschnięciu kleju, którym ją przymocowano. Dekoracje na powierzchni styropianu nie są jednak tak wyraźne, jak w przypadku pozostałych rodzajów sztukaterii.
Co myślicie o sztukaterii w architekturze wnętrz?
